UTA, victorie cu forcepsul! Au bătut Ripensia în ultimele secunde

de Lucian Dănilă | 18 februarie 2015, 6:31 PM | Sport

0

Bătrâna Doamnă și-a continuat seria de jocuri amicale pe arena de la Șiria, adversară fiind Ripensia Timișoara. Meciul trebuia să se dispute la Timișoara, dar oficialii clubului UTA au refuzat să joace pe teren sintetic.

Astfel, partida a fost mutată la Șiria. Ripensia ocupă locul al doilea în Liga a 4-a din județul Timiș, fiind la două puncte distanță de liderul ASU POli la jumătatea campionatului. UTA și-a luat revanșa după înfrângerea din urmă cu trei săptămâni, câștigând cu scorul de 2-1. Burlă a deschis scorul în primul sfert de oră cu o lovitură de cap în urma unei lovituri libere executate de Tudor. La pauză a fost 1-1 după ce Rațiu a marcat în minutul 22 din interiorul careului.

UTA a câștigat printr-un gol marcat de Copil, din lovitură de pedeapsă, în urma unui henț în careu al unui fotbalist al Ripensiei. Roli Nagy a folosit aproape tot lotul de jucători, revenind în teren, după o perioadă de indisponibilitate, Voicu, Blănaru și Strătilă.

UTA:  Mitrea – Ad. Popa, Botiș, Filaret, Burlă – Strătilă, Varga, Tudor, Hlistei – Szekely, Rus. Repriza a doua: Mitrea – Wild, Filaret, Blănaru, Burlă – Strătilă, Copil, Chindriș, Hlistei – Ousmane, Silaghi. Au mai jucat din minutul 65: Cotoc, Suslak, Gheorghiță, Michel Vlad, Voicu.

Ripensia: Carlaonț – Nohai (Luca), Solomon, Zaluschi,  Stoi – Francescu, Păscăleanu – Mediop, Briciu, Ad. Popa – Rațiu.

Arbitri: Alexandru Ilea- Patrick Rotariu – Cristi Coroban.