S-a împiedicat Bătrâna Doamnă! Remiză scoasă în ultimele minute de alb-roșii pe propria arenă (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 27 septembrie 2014, 9:11 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA aștepta cu mari speranțe meciul cu oltenii lui Gigi Ciurea. Avertizați de victoria acestora la Giarmata, arădenii nu au găsit cheia cu care să învingă arțăgoasa echipă din Oltenia.

După două victorii consecutive în debutul campionatului, UTA pierde din viteză și realizează doar două remize în ultimele două etape. Dacă punctul de la Sebiș se poate pune la categoria puncte câștigate, astăzi, UTA lui Roli Nagy a pierdut două pe propria arenă.

Fără Varga, care a fost doar rezervă neutilizată, dar și fără suspendatul Hlistei, UTA a pierdut puțin din consistența la mijlocul terenului. Prima parte a fost fadă, doar câteva situații la poarta lui Lascu făcând ca echilibrul statisticii să încline oarecum balanța pentru arădeni.

Tabela, însă, au modificat-o jucătorii de la Filiași. Bălă a prins un șut de excepție în minutul 87 și l-a învins pe Bodea, care nu a avut nicio șansă. După gol, Roli Nagy a trimis în teren tot ceea ce putea mai ofensiv, pe Bulza, pe Copil și pe Dragoș, în condițiile în care încă de la pauză Leucuța a intrat în locul lui Popa.

Nici așa UTA nu găsea calea spre gol, deși situațiile la poarta lui Lascu s-au înmulțit. A venit minutul 89 când Leucuța a fost faultat în careu și Copil a transformat, cu un șut la vinclu, penalty-ul acordat de arbitru.

În ultimele secunde, Botiș a trimis milimetric cu capul pe lângă poartă și UTA a ratat posibilitatea unei victorii.

IMG_3737

UTA – Filiași 1-1 (0-0)

Copil 89-11m / Bălă 57

Stadion Motorul, timp însorit, 600 de spectatori

UTA: Bodea – Ad. Popa (Leucuța), Botiș, Filaret, Suslak – Ad. Voicu, Nădăban (Copil), Chindriș, Burlă (Bulza) – Ousmane, C. Rus (Dragoș).

Rezerve: Mitrea – Varga, Leucuțșa, Vlad, Bulza, Copil, Dragoș.

Filiași: Lascu – Celea, Vulpe, Lupu, Dumitrașcu (Ianîcu) – Pais, Obeanu, Ștoiu, Crețu (Vălu) – Bălă (Răducanu), Buciuman.

Rezerve: Dragomir – Cârjan, Răducanu, Crușoveanu, Ianîcu, Vălu, Fruntelată.

Arbitri: Dănuț Maghiar (Baia Mare) – Balint Albu, Cosmin Bojan (ambii Tg. Mureș).

Observatori: Zaharia Ciev (Timișoara), Călin Orbonaș (Ilia).