UTA de elită! Alb-roșii au bătut QPR în debutul Elite Cup

de Lucian Dănilă | 22 august 2014, 4:10 PM | Sport

0

Debut excelent pentru UTA la Turneul Elite, al cărui gazdă este. Elevii lui Cristian Păcurar au învins gruparea engleză Queens Park Rangers și la ora 17 joacă pentru câștigarea grupei contra celor de la Ferencvaros.

Conduși de pe bancă de Cristian Păcurar și Dan Stupar, dar și din tribune de Feri Tisza, jucătorii alb-roșii au început perfect partida contra celor de la QPR. Costin a deschis scorul cu o lovitură de cap deviată de un fundaș englez în poartă, iar Adrian Petre a marcat din penalty pentru 2-0. Cu câteva minute înainte de finalul primei părți, jucătorii englezi au redus din handicap în urma unui penalty pentru un fault în careu dictat de arbitrul Mircea Ardelean.

După pauză londonezii au forțat egalarea și au dominat jocul, dar fără a concretiza. După câteva acțiuni mai tăioase ale arădenilor, același Adrian Petre, atacantul aflat în atenția marilor cluburi italiene, a marcat pentru 3-1 după ce a scăpat singur cu portarul. A fost de ajuns o neatenție defensivă a arădenilor pentru ca scorul să devină 3-2 și finalul a fost plin de emoții. După două ratări monumentale ale echipei UTA, englezii puteau trimite partida la loviturile de departajare, dar interveția lui Mara din ultimele minute s-a dovedit a fi providențială.

UTA: Mara – Iova, Lazăr, Copaci, Dinculescu – Brăniștean, Jorza, Stahl, Costin – Adrian Petre, Man. Pe banca de rezerve: Revesz – Bubuș, Tănase, Iuga, Hopfer, Zopota, Pop.

Dinamo i-a întors pe „lupi” de la 2-0!

În celălalt meci disputat în această dimineață, în Grupa B, Dinamo a întrecut cealaltă grupare engleză, Wolverhampton. După ce britanicii au condus cu 2-0 la pauză, elevii lui Sorin Popescu au marcat de trei ori după pauză și au câștigat cu 3-2! La Wolves a fost integralist și arădeanul Răzvan Oaidă, jucător transferat în iarnă de la UTA.

După-amiază, de la 17,00, se joacă UTA – Ferencvaros, iar de la 18,30 Dinamo întâlnește Academia Puskas.

IMG_3768

Loturile complete de la Elite Cup

GRUPA A

UTA: Răzvan Revesz, Paul Iova, Sergiu Zopota, Andrei Brănișteanu, Paul Copaci, Albert Stahl, Raul Hofer, Mario Bubuș, Dennis Man, Adrian Petre, Sebastian Mara, Amir Jorza, Gabriel Pop, Iulius Dinculescu, Cristian Costin, Denis Lazăr, Rafael Iuga. Antrenori: Cristian Păcurar, Dan Stupar, Francisc Tisza.

Queens Park Rangers: Marcin Brozowski, Rhys Spencer Donnes, Jordan Thompson, Charlie Fox, Jamie Arturino, Anthony Junior Folkes, Josh Bowler, Mark Amaning Pong, Romoluwa Ayomide, Brandon Barzey, Tiernan Fitzgerald, Lewis Todo, Frankie Vincent, Darion Furlong, Darnell Stephenson, Casen Genovesi, Michael Klass. Antrenori: Murray Jones, Ross Bennett.

Ferencvaros: Varga Adam, Claudiu Chindriș, Denesi Laszlo, Kovacs Solyom, Csako Daniel, Seregy Tamas, Lipcsei Krisztian, Sandli Mark, Dănuț Cozma, Nyeki Mark, Lakatos Istvan, Dragoner Filip, Deutsch Laszlo, Tovishati Mate, Szakaly Dominik, Gyorko Balint, Csala David, Temesvari Mate, Gelencser Bence, Molnar Peter, Al Hussein Mohammed, Gere Zoltan.  Antrenori: Dragoner Attila, Fekete Tivadar, Szentandrasi Zsolt.

GRUPA B

Dinamo București: RobertoAnghel, Denis Ciobotariu, Alexandru Ciorniuc, Valentin Costache, Mihai Codreanu, Andrei Dumitrache, Mihai Eșanu, Lucian Fulga, Vlad Gîsă, Ahmet Hassan, Sică Iordache, Mihai Neiculescu, Cristian Nica, Andrei Nistor, Zinar Pahomi, Abas Pour Reza Gomi, Bogdan Scorici, Cezar Trandafirescu, Giovani Ureche. Antrenor: Sorin Popescu.

Puskas Ferenc Labdarugo Akademia Felcsut: Varga Adam II, Rado Daniel, Retyi Tamas, Keszi Erik, Zsigmond Bence, Vegh Gabor, Kovats Zoltan, Magyari Szilard, Balogh Peter, Kemeyffy Mate, Molnar Ambrus, Reti Patrik, Kiss David, Bevardi Zsombor, Kamaras Gyorgy, Suscsak Mate. Antrenori: Vincze Gabor, Dorner Szabolcs.

Wolverhampton: Rhys Bills, Brandon Ball, Adam Osbourne, Lee Abraham, Nyeko Sinclair, Răzvan Oaidă, Bradley Lindsey, Owen Eddington, Jordan Allan, Niall Ennis, Joe Delacoe, Sam Tonks, Ryan Williams, Sam Phillips, Akeal Behman, Jacob Rammel. Antrenor: Darren Ryan