miercuri, 1 mai, 2024

Adrian Petre, decisiv pentru Farul în duelul dintre Mutu și Hagi

de Lucian Dănilă | 28 august 2021, 3:52 PM | Sport

0

Arădeanul Adrian Petre, fostul atacant al echipei UTA, a fost decisiv pentru noua sa echipă, Farul Constanța, în meciul disputat pe stadionul din Craiova împotriva echipei lui Adrian Mutu, FC U Craiova. A fost un duel între doi dintre cei mai mari fotbaliști din istoria României, Adrian Mutu și Gheorghe Hagi, acum ambii fiind în postura de antrenori.

Scorul final a fost 1-1, după ce Bălan a deschis scorul pentru olteni, iar Adrian Petre a egalat din penalty în minutul 83. Petre a intrat pe teren în minutul 67 în locul lui Jefte și și-a făcut simțită prezența după minutul 80. La faza penalty-ului, Adi l-a găsit excelent pe Chițu în careu craiovenilor, acesta a fost faultat de Kovacic și arădeanul a transformat lovitura de pedeapsă.

În minutele de prelungiri, Adrian Petre a centrat perfect pentru celălalt arădean din lotul antrenat de Hagi, Florin Purece, dar acesta a trimis incredibil pe lângă poartă din careul mic.

Adrian Petre a marcat două goluri în primele șapte etape, mai mult decât a marcat la un loc pentru FCSB și UTA în Liga 1, semn că îi priește mutarea la Constanța și colaborarea cu Gică Hagi.