UTA a pierdut meciul amical cu Szeged după ce a condus de două ori!

de Special Arad | 10 februarie 2016, 2:13 PM | Recomandările editorilor | Sport

1

UTA a disputat în această după amiază un meci amical în compania formației maghiare Szeged, partidă care s-a disputat aproape de graniță, în orașul maghiar Gyula.

Conform site-ului uta-arad.ro, partida s-a disputat pe ploaie și pe un vânt foarte rece.

Antrenorul arădenilor, Roland Nagy, a trimis pe teren următorul unsprezece: Miron – Manea, Botiș, Gligor, Burlă – Strătilă, Tănase, Chindriș, Hlistei – Curtuiuș, Rus.

UTA a deschis scorul în minutul 3 prin Hlistei, care a fructificat cu capul centrarea lui Burlă. Gruparea din Szeged a egalat la 1 în minutul 10, după o greșeală colectivă a arădenilor în careu. Acesta avea să fie și scorul primei părți.

Roli Nagy a schimbat aproape complet garnitura după pauză. Au intrat pe teren următorii jucători: Miron – Manea, Filaret, Lazăr, Burlă (60 Roman) – Costin, Copil, Jorza, Vlad – Man, Petre.

După o ratare a lui Michel Vlad, în minutul 60, Denis Man a marcat pentru 2-1 după o fază pornită de la Costin și încheiată cu un „assist” al lui Adrian Petre.

Maghiarii au făcut 2-2 după o fază în care defensiva arădeană era oprită crezând că urma să se indice o poziție de offside, ceea ce nu s-a întâmplat, apoi au trecut ei în avantaj înscriind pentru 3-2 după o lovitură de colț. La 2-2, Costin a ratat o ocazie imensă, singur cu portarul, a trimis pe lângă bară, scrie uta-arad.ro.