Update 4Simona Halep – eliminată, Bacsinszky în sferturile turneului de la Miami. Cum a explicat înfrângerea

de - | 30 martie 2016, 7:40 AM | Sport

0

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în runda a treia a turneului WTA Premier de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.134.605 dolari, joi, după ce a dispus de rusoaica Daria Kasatkina cu 6-3, 7-5.

Potrivit Agerpres, Halep (24 ani, 5 WTA) a încheiat conturile după o oră și 24 de minute cu rusoaica de 18 ani (36 WTA), dar meciul se putea încheia și mai rapid dacă românca nu se complica în setul al doilea, în care a condus cu 5-2, dar și-a pierdut cumpătul din cauza unei decizii a arbitrilor. Kasatkina a revenit și a restabilit egalitatea, 5-5, dar Halep s-a calmat și a luat două ghemuri, obținând victoria.

Simona Halep a reușit 24 de lovituri direct câștigătoare, în timp ce Kasatkina a avut 10 ”winners”. Românca a comis 33 de erori neforțate, iar rusoaica a avut 44.

Halep, semifinalistă anul trecut la Miami Open, și-a asigurat un cec de 36.170 dolari și 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe germanca Julia Goerges, victorioasă cu 3-6, 6-1, 6-4 în fața australiencei Samantha Stosur, cap de serie numărul 26.

Simona Halep și Julia Goerges (27 ani, 66 WTA) se vor întâlni pentru a treia oară, într-o avanpremieră a meciului de Fed Cup de la Cluj-Napoca, dintre România și Germania.

În cele două partide anterioare, Goerges s-a impus în 2009, în calificări, la Paris, cu 6-4, 2-6, 6-3, iar Halep a învins în 2014, în primul tur la Madrid, cu 6-2, 6-0.

În alt meci jucat joi, la dublu, perechea româno-spaniolă Raluca Olaru/Lara Arruabarrena a fost învinsă de cuplul Martina Hingis (Elveția)/Sania Mirza (India), cu 6-0, 6-4, în 59 de minute. Olaru și Arruabarrena vor fi recompensate pentru participare cu 11.860 dolari și 10 puncte WTA.

UPDATE 1 (26.03.2016): Halep joacă astăzi de la ora 20,55 cu Julia Goerges (Germania) în turul al treilea al turneului de la Miami.

UPDATE 2:

Simona Halep s-a calificat sâmbătă în optimile de finală ale turneului de la Miami. Sportiva noastră a trecut cu 6-4, 6-1 de Julia Goerges (Germania, 66 WTA), informează digisport.ro.

În revenire de formă după problemele avute în debutul anului, când accidentările şi lipsa formei au determinat-o să părăsească devreme aproape toate competiţiile la care a participat, Simona pare că se simte excelent în Statele Unite. Ea a trecut peste problemele stomacale care au determinat-o să declare forfait în proba de dublu de la Miami şi a avut o prestaţie foarte bună, mai ales în manşa secundă a disputei cu Goerges.

Partida nu a început tocmai bine pentru româncă, ea vâzându-se condusă la un moment dat cu 3-0.

Timidă la început şi ţinută la respect de adversară, Halep a arătat un joc din ce în ce mai agresiv, s-a concentrat mai bine în momentele-cheie, a reuşit câteva lovituri spectaculoase şi a egalat la 3. Apoi s-a jucat un ghem foarte lung, câştigat de sportiva română pe serviciul rivalei. Simona Halep s-a distanţat la 5-3, Goerges a redus la 5-4, dar germana nu a reuşit să fructice numeroasele mingi de break avute în ghemul următor, cedând setul cu 4-6, după 58 de minute.

Afectată de ratările din manşa anterioară, germanca a greşit tot mai mult în setul secund. În paralel, Simona a ridicat nivelul. Şi-a asumat riscuri, a accelerat în majoritatea punctelor şi a obţinut o victorie firească, la capătul a mai bine de o oră şi jumătate de joc. De menţionat că în cel de-al doilea set Simona nu i-a oferit adversarei nici măcar o oportunitate de a face break.

În turul următor, Simona va avea parte de o dispută destul de uşoară, cel puţin pe hârtie. Halep o va întâlni pe Heather Watson, care a trecut după un meci maraton de Yanina Wickmayer (3-6, 7-5, 6-3). Până în prezent cele două sportive s-au întâlnit de două ori, de fiecare dată victoria revenindu-i Simonei Halep.

UPDATE 3

Halep a învins-o în două seturi (6-3;6-4) pe Heather Watson în turul patru de la Miami Open. În sferturi joacă împotriva câștigătoarei din meciul T. Bacsinszky, învingătoare cu A. Radwanska, cu de scorul : 6-2;4-6; 2-6.

Iată tabloul de la Miami:

Tablou Miami

UPDATE 4

Halep şi-a adjudecat primul set, dar le-a pierdut pe următoarele două, victoria adversarei ei fiind perfect meritată. Conform presei americane, Simona s-a prăbuşit în momentuil în care a început să simtă căldura şi umiditatea de la Miami. Ea a recunoscut însă superioritatea Timeei; „Ea a făcut un joc foarte bun. S-a mişcat inteligent şi a jucat excelent. A meritat să câştige”, a spus Simona, care n-a reuşitt să-şi apere punctele câştigate anul trecut, când a ajuns în semifinale.  Simona a făcut o referire şi la faptul că a scăpat de Serena Williams şi Agnieska Radwanska, dar a pierdut la o alătă jucătoare. „Serena nu înseamnă totul la fiecare turneu. Fiecare jucătoare se pregăteşte foarte bine şi dă totul. noi trebuie să fim pregătite în fiecare zi la nivel maxim”, a mai spus Simona.