Sorana Cîrstea, victorie încântătoare în sferturi la Miami – turneu WTA 1000. Cu cine joacă pentru semifinale

de Alin Olteanu | 28 martie 2023, 9:18 AM | Sport

0

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) s-a calificat, luni seara, în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami, după o victorie convingătoare, în minimum de seturi, cu Marketa Vondrousova (23 de ani, 103 WTA), fostă finalistă la Roland Garros. Jucătoarea din România s-a impus în două seturi, scor 7-6 (3), 6-4 și o așteaptă în „sferturi” pe Aryna Sabalenka, #2 mondial. Bielorusa a trecut ușor de Barbora Krejcikova, 6-3, 6-2.

Renăscută în 2023, Cîrstea bifează un „Sunshine Double” în care și-a întrecut cu mult așteptările: după „sfertul” de la Indian Wells, atinge acum aceeași fază și în Florida, dar, mai important de atât, prestează un tenis cu adevărat încântător!

Din nou din postura de outsider, așa cum se întâmplase și în precedentele două meciuri, cu Muchova și Caroline Garcia, Cîrstea a compensat în fața Marketei Vondrousova prin același joc redimensionat pe care-l afișează în ultima perioadă.

Cu un serviciu parcă mai percutant ca niciodată, dar și cu un echilibru evident în ceea ce privește raportul ofensivă – apărare, jucătoarea din România a mai depășit un obstacol complicat, atingând faza sferturilor fără să fi pierdut vreun set pe traseu!