Vacanță plăcută! UTA a câștigat la Hunedoara și a încheiat turul pe podium

de Lucian Dănilă | 22 noiembrie 2014, 7:53 PM | Sport

0

UTA a câștigat ultimul meci oficial din acest an, dar nu fără emoții. A fost o partidă specială, între reprezentantele a două orașe care au scris pagini frumoase de istorie în fotbalul românesc. Mai mult, galeriile sunt înfrățite și au luat loc, una lângă alta, în peluzele stadionului care i-a dat fotbalului mare pe Gabor, Klein, Andone, Rednic, Mateuț, Petcu și mulți alții, toțisub comanda maestrului Mircea Lucescu.

UTA a jucat mai bine, dar a fost nevoită să revină după un handicap de un gol. Deși a început mai bine și chiar și-a creat câteva ocazii la poarta lui Coman, cei care au deschis scorul au fost jucătorii gazdă. După ce Dragoș Petrică (care a părăsit terenul în minutul 21 din cauza unei accidentări) și Ousmane au ratat două imense ocazii, în minutul 25 Mitrea l-a faultat în careu pe Roiu, „centralul” partidei a dictat penalty, iar Făgărășanu a fructificat lovitura pentru 1-0!

Arădenii și-au revenit repede din corzi. Era minutul 32 când în urma unui corner executat de Dumitru Copil, gazdele au respins mingea în afara careului, iar Voicu a trimis un șut perfect care l-a lăsat fără replică pe Coman: 1-1!

Apoi, UTA a lovit când se așteptau mai puțin hunedorenii. În ultimele secunde ale primei părți, Hlistei a centrat în fața porții gazdelor, iar oportunistul Ousmane și-a satisfăcut pofta de gol și a marcat pentru 1-2!

Antrenorul gazdelor a efectuat două schimbări încă de la vestiare, iar după alte zece minute a făcut-o și pe a treia, dar rezultatul nu s-a văzut pe tabelă. Din contră, tot UTA avea să lovească. În minutul 57, juniorul Burlă a executat o lovitură liberă de la 30 de metri, mingea a fost deviată de un fundaș hunedorean și Coman nu a mai putut interveni: 1-3! Golul l-a făcut pe antrenorul hunedorean să-l înlocuiască și pe Coman între buturile porții gazdelor.

Finalul avea să fie destul de animat. Făgărășanu a redus din handicap în minutul 79 după o cursă de aproape 50 de metri, la capătul căreia a trimis mingea cu latul pe lângă Mitrea: 2-3!

Staff-ul tehnic al arădenilor nici nu a avut timp de emoții pentru că Strătilă a rezolvat definitiv ecuația acestui joc. Fostul dinamovist a trimis, în minutul 82, un șut excelent de la 18 metri care l-a lăsat fără replică pe Dragotă: 2-4!

UTA încheie anul pe poziția a treia, la trei lungimi în spatele liderului Național Sebiș și la o lungime de Becicherecul Mic. Va urma o iarnă lungă pentru gruparea antrenată de Roland Nagy, urmând a se trece la o analiză serioasă a sezonului de toamnă. În funcție de această analiză se va face și strategia pentru transferurile din iarnă.

FC Hunedoara – UTA Arad 2-4 (1-2)

Hunedoara – stadion Corvinul – spectatori 300

Au marcat: Făgărășanu 25-11 m, 79 / Voicu 32, Ousmane 45, Burlă 57, Strătilă 82.

FC Hunedoara: Coman (61 Dragotă) – Fl. Olariu (55 M. Olariu), Găleanu, Geacă, Roiu – Muntean (46 Ciucurescu), Trășcan, Făgărășanu, Uibariu (46 Șoit) –  Grigore, Tecsi.

UTA: Mitrea – Voicu (82 Wild), Botiș, Filaret, Burlă – Strătilă, Chindriș, Copil, Hlistei – Dragoș (21 Cipri Rus), Ousmane (74 Adrian Petre).

Arbitri: Lucian Țiții (Sibiu) – la centru, Emanuel Cicu (Caransebeș) și Silviu Haramus (Reșița) – asistenți. Observatori FRF: Cornel Pantea – Oradea și Romeo Malac – Timișoara.