Pecica continuă cursa spre baraj! UTA BD ține aproape!

de Lucian Dănilă | 22 aprilie 2014, 3:20 PM | Sport

0

A mai trecut o etapă din Liga a 4-a arădeană. Pecica și UTA BD merg în continuare, nestingherite, spre barajul de promovare în eșalonul al treilea. pecica are doi pași în față, iar cei care cunosc fenomenul cred că mai au doar o singură șansă să se împiedice: pe terenul Gloriei.

Până atunci, atât Progresul Pecica, cât și UTA BD, își văd de victoriile lor, una mai categorică decât alta. Pecica a defilat la Șiria, scor 12-1, iar UTA BD a învins mai greu decât o arată scorul (5-0) pe Aqua Vest. Etapa viitoare ar putea fi mai animată la vârful clasamentului. La Pecica merge echipa din Sântana, una dintre echipele bunicele ale campionatului. În schimb, UTA BD merge pe un teren greu și la propriu și la figurat. Echipa lui Roli Nagy joacă la Tauț, echipă care în tur a trecut cu scorul de 4-1 de Pecica! La Tauț, terenul este și mic ca dimensiuni și foarte denivelat, astfel că Bătrâna Doamnă va avea – se pare – un examen greu.

Tauțul a oferit cel mai nebun meci al etapei disputate vineri. Antrenorul Claudiu Riviș și fiul acestuia Răzvan au învins echipa cartierului în care au crescut cei doi, Banatul Sânicolaul Mic. A fost un joc incredibil. Gurban a marcat încă din minutul 2 pentru Banatul și se părea că victoria din tur de la Tauț nu a fost întâmplătoare. Atunci a fost 3-2 pentru Banatul după 0-2, iar la final Răzvan Riviș s-a ales cu 6 etape de suspendare! Acum, tocmai Răzvan Riviș a fost eroul. Heteș a egalat în ultimul minutu al primei părți. Apoi, după pauză, Mașniță a punctat pentru 2-1, pentru ca în ultimele cinci minute să se marcheze de 4 ori! Riviș a marcat în minutul 85 pentru 1-3, Gheorghe Pop în minutul 87 a făcut 1-4, un minut mai târziu Ștefeligă a redus din handicap la 2-4, pentru ca același Răzvan Riviș să stabilească scorul final, 2-5, în ultimul minut al jocului!

Într-un alt joc cu rezonanță, Gloria a făcut spectacol contra Crișului, scor 4-0, răzbunând astfel înfrângerea din tur. Gloria a câștigat practic „meciul pentru locul 3” și suporterii echipei UTA BD așteaptă o victorie și cu Pecica în etapele care urmează.