Să vină barajul! UTA BD este matematic campioana Ligii a 4-a!

de Lucian Dănilă | 25 mai 2014, 1:43 AM | Recomandările editorilor | Sport

1

UTA Bătrâna Doamnă a rezolvat definitiv problema echipei arădene care va participa la barajul pentru promovarea în Liga a 3-a. Echipa lui Roland Nagy a reușit un sezon de primăvară aproape perfect, cu 11 victorii și un egal în 12 meciuri, și un singur gol primit!

S-a terminat. Bătrâna Doamnă a trecut la scor de forfait de Voința Mailat, echipă cu care în toamnă terminase la egalitate, scor 0-0. Acum, eroul a fost chiar cel care lipsea la acea partidă, fiind suspendat, Cătălin Hlistei. În doar șapte minute, 20 respectiv 27, cel considerat de mulți drept cel mai talentat fotbalist arădean din ultimii ani, a marcat două goluri care au rezolvat practic învingătoarea. În minutul 20 l-a învins pe Oneț cu un șut de la 17 metri la colțul scurt, după o fază creată de Ciprian Rus, iar în minutul 27 a înscris cu capul în urma unui corner executat de Nădăban. Golurile au venit după o situație foarte bună a lui Alin Vidican, dar Bodea s-a opus in extremis șutului acestuia. Hlistei avea să fie înlocuit în minutul 34 din cauza unei întinderi la mușchii inghinali. mai mult, Hlistei a fost urmărit din tribune de Vali Badea, fostul atacant al Stelei și al UTA fiind acum impresar.

Fără el pe teren, Bătrâna Doamnă a mai înscris o singură dată, prin Sorin Leucuța, tocmai cel care a intrat în locul lui Hlistei, în minutul 78. Acesta a lobat mingea peste adversar, iar apoi a profitat de ieșirea neinspirată a lui Oneț și a trimis cu capul peste portarul Mailatului: 3-0. Voința a jucat curajos, având în componență câțiva jucători cu experiență la acest nivel. Ionuț Pașcu, Vidac sau Muț a închis de cele mai multe ori culoarele spre poarta lui Bogdan Oneț, iar Alin Vidican, Mateucă, Roșus și Gliguța au pus de multe ori probleme în defensiva arădeană prin tehnicitate și viteză. Oaspeții puteau marca golul de onoare în minutul 89, dar Codruț Vidican a fost blocat de Wild tocmai când pendula pentru a trimite mingea în poarta goală după ce l-a depășit și pe portarul Bodea!

Astfel, echipa lui Roland Nagy este matematic campioana Ligii a 4-a, urmând a evolua la baraj. „Nu știm nimic despre baraj. Nici câte echipe vom participa, două sau trei, nici cu campioana sau campioanele căror județe vom juca”, spune Nagy. UTA BD mai are de disputat un singur meci în actualul sezon al Ligii a 4-a, săptămâna viitoare la Zăbrani.

Spectacol în galerie

În minutul 70, galeria a aprins fumigene și artificii în peluză, un fum de culoare roșie ridicându-se spre cer. Era un moment dedicat faptului că UTA Bătrâna Doamnă, echipa născută în vară și adoptată în acest an de galeria SCU, era deja ca și calificată la barajul pentru promovare. La finalul partidei, cei din SCU au cântat minute în șir împreună cu jucătorii, finalul fiind dedicat chiar celor de la – ați ghicit – Timișoara!

Omagiu pentru Marius Pintea

Suporterii nu l-au uitat nici pe Marius Pintea, cel care ar fi împlinit în această săptămână 41 de ani și care a decedat în 2008, în urma unui infarct, la doar 34 de ani! Inima lui Marius Pintea a încetat să mai bată la doar 34 de ani chiar în ziua în care UTA disputa un amical cu Poli Iaşi, la Salonta. „Oricâte s-au schimbat de când la cer tu ai plecat, camarazii tăi nu te-au uitat! Odihnește-te în pace, prieten drag!”, i-au scris cei alături de care a scandat la zeci de meciuri cele trei inițiale favorite: UTA.

UTA BD – Mailat 3-0 (2-0)

UTA: Bodea – Ad. Popa, Wild, Botiș, Suslak, Hlistei (34 Leucuța), Nădăban (70 Capătă), Varga, Copil (63 Stănaia), Fl. Pavel (54 Măgulean), C. Rus

Pe bancă: Mitrea – Avrămuțiu Stănaia, Leucuța, Filaret, Măgulean, Capătă

Mailat: Oneț – Bălă, Pașcu, Muț, Hettmann (60 Luncan) – Gliguța, Vidac, Ungureanu (60 Goia), Mateucă, Roșus (60 C. Vidican) – A. Vidican (76 Mărușteri)

Pe bancă: Barabaș – Goia, Chiș, Mărușteri, Tuduca, C. Vidican, Luncan

Arbitri: Gyorgy Sandor – Balint Zoltan, Zahorecz Roland (toți din Ungaria)

Observatori: Claudiu Tripa, Daniel Scridon