duminicã, 28 aprilie, 2024

Update Iarbă bună! Copil, victorie în calificările turneului ATP Challenger de la Nottingham

de Dan Lazăr | 7 iunie 2021, 7:34 AM | Sport

0

UPDATE. Marius Copil a avansat pe tabloul principal la challengerul din Nottingham, după 6-2, 6-4 cu indianul R. Ramanathan, în doar 56 de minute de joc.

Prezent pe tabloul de calificări al turneului pe iarbă desfășurat la Nottingham, dotat cu premii de 132.280 de euro, arădeanul Marius Copil (228 ATP) a câștigat disputa din primul tur, scor 6-3, 7-6(9), cu britanicul J. Ward, locul 329 ATP. Meciul a durat o oră și 44 de minute.

În turul decisiv al calificărilor de la competiția ATP Challenger, luni, „Tunarul din Carpați” îl va întâlni pe R. Ramanathan (India – poziția 216 mondială).

Ultimul succes al arădeanului legitimat la Dinamo București a venit la începutul lunii aprilie, în primul tur al calificărilor de la Belgrad, urmând apoi trei înfrângeri la rând.

Nottingham organizează primul turneu pe iarbă al sezonului.