Vezi programul festivalului „Caravana Tradițiilor de Iarnă”

    ȘTIRI ARAD: Festivalul itinerant Caravana Tradițiilor de Iarnă a ajuns anul acesta la ediția a VIII-a și va poposi, câte o zi, la Pleşcuţa și Vârfurile,  la Târnova şi Seleuş, la Covăsânţ şi Şiria, la Sântana şi Curtici, la Şepreuş, Ineu și Şicula, la Vinga şi Bata, la Frumuşeni, Cărand și Şeitin și, nu în ultimul rând, la Arad.

    Festivalul este organizat de Consiliul Județean în colaborare cu Centrul Cultural Județean Arad și își are ca scop conservarea și promovarea datinilor și a obiceiurilor folclorice de pe meleagurile arădene.

    Așa cum ne-a obișnuit în ultimii ani, Caravana Tradițiilor de Iarnă va aduce și anul acesta în fața publicului din orașele și satele județului Arad, soliști și ansambluri folclorice prestigioase care vor cânte colinde și vor dansa dansuri specifice perioadei din preajma sărbătorilor de iarnă.

    Traseul Caravanei Tradițiilor de Iarnă în perioada 12 – 23 decembrie 2014 se configurează astfel:

    Vineri, 12 decembrie:

    Ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Vârfurile

    În program: Grupul ”Lioara” din Arad, Dubașii din Julița, Feciorii Colindători, Orchestra ”RAPSODIA” din Arad,  conducerea muzicală Vasile Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand.

    Ora 17.00,  Căminul Cultural din comuna Pleșcuța    

    În program: Dubaşii din Săvârşin, ”Junii Țării Zărandului” din Pleșcuța, Ansamblul ”Busuiocul” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa

    Sâmbătă, 13 decembrie:

    Ora 17.00,   Căminul Cultural din comuna Târnova

    În program: Dubașii din Julița, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducere muzicală: Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa

     Ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Seleuș

    În program: Dubașii din Săvârșin, Ansamblul ” Iorgovanul”din Şimand, Feciorii Colindători, Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală Vasilică Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand

    Duminică, 14 decembrie:

    Ora 16.00, Căminul Cultural din comuna Covăsânț

    În program: Ansamblul ”Bujorul” din Conop, Dubașii din Săvârșin, Grupul ”Lioara” din Arad, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa

    Ora 17.00,  Căminul Cultural din Șiria

    În program: Dubașii din Julița, Ansamblul ”Florile Mureșului” din Vladimirescu, Ansamblul ”Spicul” din Olari, Ansamblul ”Bujorul” din Conop, Orchestra ”GENERAL MUSIC”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

    Joi, 18 decembrie:

    Ora 17.00,  Primăria oraşului Sântana

    În program: Dubașii din Julița, Ansamblul ”Busuiocul” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, Orchestra ”GENERAL MUSIC”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

    Ora 18.00, Casa de Cultură Curtici

    În program: Dubașii din Săvârșin, Ansamblul ”Zărandul” din Arad, Grupul de colindători ”Lerui ler”, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

    Vineri, 19 decembrie:

    Ora 16.00,  Căminul Cultural din comuna Șepreuș

    În program: Dubașii din Săvârșin, Feciorii Colindători, Ansamblul ”Doina Mureșului” din Arad, Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală Vasilică Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand

    Ora 19.00,  Casa de Cultură Ineu

    În program: Grupul de colindatori „Lerui ler”, Ansamblul”Florile Mureşului” din Vladimirescu,  Ansamblul ”Spicul” din Olari, Orchestra ”GENERAL MUSIC”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

    Ora 19.00,  Căminul Cultural din comuna Șicula

    În program: Dubaşii din Juliţa,  Ansamblul „Doina Mureşului” din Arad, Formaţia ,, Armonia” din Arad, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

    Sâmbătă, 20 decembrie

     Ora 18.00,  Căminul Cultural Vinga

    În program: Ansamblul ”Zărandul” din Arad, Grupul ”Lioara” din Arad, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

    Ora 18.00,  Căminul Cultural din comuna Bata

    În program: Dubaşii din Juliţa, Grupul Folcloric ,,Bănăţăni şi Argeleni” din Săvârşin, Orchestra ”GENERAL MUSIC”, conducerea muzicală Florin Ionaş, soliști Claudia Ionaş, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

    Duminică, 21 decembrie:    

    Ora 17.00, Căminul Cultural din comuna Frumușeni

    În program: Dubaşii din Săvârşin,  Feciorii Colindători, Ansamblul ”Zărandul” din Arad, Ansamblul ,,Bujorul” din Conop, Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală Vasilică Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand

    Ora  17.00,  Căminul Cultural din comuna Cărand

    În program: Dubaşii din Juliţa, Ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana,  solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, Orchestra ”GENERAL MUSIC”, conducerea muzicală Florin Ionaş, soliști Claudia Ionaş, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălăşan, Ionuț Langa

    Ora 18.00,  Căminul Cultural din comuna Șeitin

    În program: Grupul de colindători „Lerui ler”, Ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu, Ansamblul    ”Spicul” din Olari, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Mădălin Chindriş

    Marți, 23 decembrie

    Ora 18.00,  platoul din faţa  Palatului Administrativ din Arad

    În program: Dubașii din Julița, Formaţia „Românașul” din Zimand, Grupul ”Lioara” din Arad, Grupul de colindători „Lerui ler”, Ansamblul ”Busuiocul ” din Sântana, solişti: Paula Paşca şi Ionuţ Guver, Ansamblul ,,Bujorul” din Conop, Ansamblul ”Florile Mureşului” din Vladimirescu,   Ansamblul ”Spicul” din Olari, Ansamblul „Doina Mureşului” din Arad, Ansamblul ”Zărandul” din Arad, Orchestra ”RAPSOZII ZĂRANDULUI” din Arad, conducerea muzicală Petrică Pașca, soliști Malvina Nagy, Cornelia Căprariu Roman, Rodica Ardelean Onița, Aurel Budugan, Tiberiu Crișan, Ionuț Langa, Orchestra „RAPSODIA” din Arad, conducere muzicală Vasilică Rus, soliști Ioana Luguzan, Dana Han, Radu Vand, Orchestra ”GENERAL MUSIC”, conducerea muzicală Florin Ionaș, soliști Claudia Ionaș, Diana Selagea, Laurențiu Lazăr, Cristi Sălășan, Ionuț Langa

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    3 + 2 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

    Acest site folosește cookies. Prin navigarea pe acest site, vã exprimați acordul asupra folosirii lor. Am actualizat politicile în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii.

    Logo Aplicatie Special Arad

    Special Arad