miercuri, 24 aprilie, 2024

Ziua perfectă, ziua în care ne-a ieșit totul: Academica – UTA 0-3!

de Lucian Dănilă | 4 februarie 2021, 4:21 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

A fost ziua perfectă pentru UTA. A jucat pe un teren al unei echipe grele a campionatului, Academica Clinceni, formație care încă ocupă locul 5, dar totodată a jucat pe un teren foarte greu, mocirlos, un teren care a făcut victime printre jucători.

A fost ziua în care UTA a marcat exact când avea nevoie. Academica a fost cea care a început jocul, a pasat în zona defensivă, a încercat o tranziție pozitivă în jumătatea noastră, Oroian a reușit să împingă mingea spre Mode Vorobjovas, acesta a preluat, a trimis o minge lungă cu stângul, Antal stătea excelent între cei doi fundași centrali, a trimis mingea pe sub Vâlceanu, i-a rămas și puțin talonat de Patriche a împins-o în poarta goală. Era 0-1 în secunda 27, un gol care ne apropia de punctul 27!

A urmat o repriză dominată în totalitate de cei de la Clinceni. Gruparea antrenată de Ilie Poenaru a împins jocul spre careul lui Iacob și ocaziile nu au întârziat să apară. Cea mai mare a avut-o Rusescu cu un șut de la 16 metri puțin pe lângă bară. În ultimul minut al primei părți, Iacob a intervenit miraculos la același Rusescu, care a avut mingea la 3 metri în fața porții, iar în urma acelui corner, Erico a intervenit salvator pe linia careului mic în fața lui Chunchucov. A fost o repriză de luptă, una în care consumul de energie a fost enorm, lucru resimțit de Antal și Tomozei care au părăsit terenul după ce au simțit că au probleme musculare. A fost o repriză dominată de Clinceni, o repriză în care UTA a absorbit aproape perfect presiunea, o repriză în care UTA a ajuns de două ori la poartă prin Antal și prin șutul lui Neluț Roșu, dar o repriză câștigată cu 1-0.

A doua parte a început tot în nota de dominare a gazdelor, iar Rusescu a fost aproape de gol în minutul 47, dar Iacob a intervenit spectaculos. În minutul 49, Academica a avut un corner, Albu a recuperat în careu, a degajat spre Buhăcianu, acesta l-a depășit în viteză pe Patriche, a intrat în careu și i-a așezat mingea „piticului” Denis Rusu care a marcat cu stângul al doilea gol al echipei arădene și totodată al doilea gol al său în Liga 1. Era 2-0 pentru UTA în minutul 49 și din acel moment echipa lui Balint a pus stăpânire pe joc. Au urmat ocaziile din poziție de singur cu portarul ale lui Buhăcianu și a lui Simos Roumpullakou, excelent asistați de Neluț Roșu și Denis Rusu, după care în minutul 74 tot Denis să iasă la rampă. A plecat singur pe zonă centrală de la jumătatea terenului și l-a găsit perfect pe Roger în careu, iar brazilianul sosit în iarnă a șutat excelent la rădăcina barei pentru 0-3!

Părea incredibil, dar era adevărat. UTA avea în ambele mâini cea de-a treia victorie consecutivă în deplasare. Într-un clasament al jocurilor în deplasare, UTA este pe locul 3 după CFR și Craiova! Nu mai puțin de 21 de puncte a obținut UTA din 33 posibile pe terenurile adverse!

Finalul jocului ne-a arătat că astăzi chiar a fost o zi perfectă pentru UTA. „Centralul” Mladinovici a dictat penalty la o fază în care Erico a fost cel faultat, fundașul echipei arădene rămânând fără un dinte după ce Markovic l-a lovit cu capul în gură. A executat Chunchucov și mingea s-a scurs pe lângă bara porții lui Iacob. Tot atacantul bulgar a fost aproape de gol în ultima secundă a jocului, dar mingea trimisă de acesta cu capul a lovit bara la vinclul porții!

Cu toată presiunea pusă în prima parte de Academica Clinceni, am remarcat maturitatea de care au dat dovadă fotbaliști ca Iacob, Benga, Erico, Modestas Vorobjovas, Neluț Roșu sau Roger, de plusul pe care l-au adus de pe bancă Buhăcianu și Albu, de oportunismul lui Antal la singura ocazie pe care a avut-o, dar l-am remarcat în special pe rusul Shlyakov, un jucător care a jucat excelent atât ca fundaș lateral stânga, cât și în partea dreaptă după accidentarea lui Tomozei. Am remarcat efortul depus de Simos după ce a intrat, iar la final las strălucirea lui Denis Rusu, un jucător dezechilibrant, un jucător rapid și tehnic, un jucător care oricând poate să creeze pericol la porțile adverse.

Echipa lui Gyuszi Balint este fluctuantă în rezultate, câștigă pe terenurile adversarelor după care cedează foarte ușor toate punctele de pe propria arenă. Dar chiar și așa, UTA este acum la doar un singur punct de zona play-off-ului, înainte de jocul dintre Chindia și Botoșani!

UTA are mare nevoie de o victorie pe propria arenă, iar aceasta trebuie să vină chiar duminică împotriva celor de la Hermannstadt.

Academica Clinceni – UTA Arad 0-3 (0-1)

Au marcat: Antal 1, Denis Rusu 49, Roger 74

Clinceni: Vâlceanu  – Achim, Jutric, Patriche, Dobrescu – Popa (68 Pashov), Moulin, Ventura (68 Pârvulescu), Andronic  – Morar (13 Rusescu, 68 Chandarov),  Chunchucov.

Antrenor: Ilie Poenaru.

UTA: Iacob  – Tomozei (37 Simos Roumpullakou), Erico, Benga, Shlyakov – Oroian (46 Albu), Roşu, Vorobjovas, Denis Rusu (81 Miculescu) – Antal (33 Buhăcianu), Roger (81 Cipri Rus).

Antrenor: Gyuszi Balint.