joi, 25 aprilie, 2024

Punct și de la capăt! UTA a ratat șansa unei prime victorii în Liga 1

de Lucian Dănilă | 11 septembrie 2020, 11:39 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Acum rămânem cu comentariile de după, dar demult nu am văzut un meci în care UTA să joace atât de bine cum a făcut în această seară la Pitești. Într-o evidentă creștere din punct de vedere fizic, cu un plus și din punct de vedere al omogenității, echipa lui Gyuszi Balint putea câștiga poate chiar la un scor mare meciul cu FC Argeș dar rezultatul final a fost egal.

Parcă am retrăit meciul de săptămâna trecută dintre România și Irlanda de Nord. UTA nu a dominat meciul cu FC Argeș, dimpotrivă, de multe ori a lăsat deliberat posesia jucătorilor pregătiți de Ionuț Badea. Dar UTA în această seară a arătat că știe ce face pe teren. Apărarea a funcționat așa cum ne-am obișnuit, bine. La mijloc, Albu și Neluț Roșu erau superiori în duelurile unu la unu și foarte des erau surse pentru contraatacuri, Hora a făcut cel mai bun meci al său de când s-a întors la Arad și doar ghinionul a făcut ca el să nu marcheze prin acea superbă foarfecă din prima parte. Am văzut trasee care au funcționat, am văzut agresivitate în joc, am văzut acțiuni purtate în viteză și construite din pase repetate, am văzut că filozofia de joc a lui Balint se simte tot mai mult în dinamica echipei.

Bustea a deschis scorul cu un copy-paste al reușitei sale din meciul cu Turris în play-off, după o „așezare” a lui Cipri Rus. Era minutul 10 și nu doar scorul ne mulțumea ci și jocul. Bustea avea să părăsească terenul încă din minutul 17 din motive medicale, iar locul său a fost luat de Tomozei. Argeșenii s-au apropiat de câteva ori de careul arădenilor, dar ceea ce trecea de defensivă era cules parcă fără emoții de tânărul și talentatul portar Horațiu Moldovan. Rus putea da lovitura de grație în două rânduri, dar cea mai mare ocazie ratată în prima parte rămâne acea „foarfecă” a lui Hora. După pauză, Argeșul a pus mai multă presiune pe defensiva arădeană, dar Moldovan a reușit o intervenție excelentă la șutul lui Năstăsie din interiorul careului. Revenită din corzi, UTA și-a creat alte două ocazii imense. Cea mai mare a fost cea a lui Buhăcianu care a plecat din propria jumătate de teren, a ajuns față în față cu portarul Croitoru, a lobat mingea peste el dar și pe lângă poartă. Tescan putea marca și el, dar a preluat greșit la marginea careului mic în loc să aleagă să șuteze din prima…

A fost nevoie de indecizia sau lipsa de reacție a lui Florin Ilie pentru ca Argeșul să egaleze și să adune primul punct în Liga 1 în acest sezon. Malele l-a depășit pe Ilie foarte ușor, a intrat în careu și l-a învins pe Moldovan cu un șut la colțul lung. Era 1-1 și mai era de jucat un sfert de oră. Balint l-a pedepsit imediat pe Ilie și l-a înlocuit după câteva minute cu Erico da Silva.

UTA putea da lovitura în minutele de prelungiri, atunci când lovitura de cap a lui Albu în urma unui corner a trecut puțin alături de poartă, sau la ultima fază, când mingea centrată de Ursu a căzut pe bară.

Dacă în urmă cu o lună și jumătate ambele echipe se bucurau de acel 1-1 care le-a adus promovarea, acum atmosfera a fost mai degrabă tristă. Cu toții voiau cele trei puncte, dar, vorba lui Radu Paraschivescu: „Uitându-mă la rezumat e clar că UTA trebuia să câștige…”

Da, UTA putea și trebuia să câștige, dar dincolo de cele două puncte pierdute, arădenii au arătat potențial, au arătat progres comparativ cu evoluțiile din primele două etape și a arătat a echipă solidă de Liga 1. Poate de aici izvorăște și frustrarea noastră, că FC Argeș chiar a fost o echipă de bătut.

E doar un punct, sau putem spune că e punct și de la capăt. Balint trebuie să pregătească în cele mai mici detalii meciul de pe teren propriu cu Poli Iași pentru prima sa victorie ca antrenor de Liga 1, dar și prima victorie a echipei de la revenirea în Liga 1. „Nu am pierdut niciun meci din trei dar suntem la retrogradare”, spunea Gyuszi Balint la finalul meciului. Așa cum a arătat echipa astăzi nu cred că UTA este de retrogradare…

FC Argeș – UTA Arad 1-1 (0-1)

Au marcat: Malele (min.76) / Bustea(min.10)

FC Argeș: Croitoru – Tofan, Turda, Leca, Șerbănică – Șerban(min.71 Malele), Meza Colli – Mirică (min.1 Năstăsie, min.80 Mușat), Honciu(min.71 Panait), R. Grecu – Mediop (min.71 Deac).

Rezerve neutilizate: Greab – G. Matei, Barbu, Blejdea. Antrenor Ionuț Badea.

UTA Arad: Moldovan – Bustea(min.18 Tomozei), Benga, Ilie(min.80 Erico Da Silva), Simos Roumpoulakou – Albu, Roșu – Tescan(min.80 Rusu), Hora, Buhăcianu(min.69 Ursu) – C. Rus(min.69 Ioniță).

Rezerve neutilizate: Balauru – Klapan, Melinte, Morar. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) – Vasile Marinescu (Bucureşti) – Ferencz Tunyogi (Zalău).

Rezervă: George Găman (Craiova).

Observator de joc: Ion Craiu

Observator de arbitri: Irina Mîrț