duminicã, 28 aprilie, 2024

Egali cu nervi pentru UTA după ce arbitrul a dictat trei penalty-uri împotriva ei!

de Lucian Dănilă | 8 mai 2023, 9:24 PM | Sport

5

Dacă cineva propunea egalul înaintea de la Pitești, tindem să credem că atât conducerea clubului cât și Mircea Rednic sau chiar jucătorii ar fi semnat că sunt de acord. În fond, UTA nu avea voie să piardă partida cu FC Argeș pentru a nu ajunge din nou pe locurile direct retrogradabile din Liga 1, iar o victorie aproape că o scotea definitiv din acea zonă.

Rednic a pregătit foarte bine jocul, atât tactic, iar asta s-a văzut din schimbările pe care le-a făcut în primul unsprezece, cât și din punct de vedere mental. Iacob era din nou titular, Vukcevic i-a luat locul lui Benzar, la mijloc Rednic i-a preferat de data aceasta și pe Batha și pe Anton, iar în față a apărut marea surpriză: Keșeru, în timp ce Ubbink era pe banca de rezerve. Pe o ploaie torențială, UTA a condus în mare parte jocul, dar fără a-și crea ocazii importante la poarta lui Straton.

A fost nevoie de trei sclipiri, însă, pentru ca UTA să încheie prima parte a jocului în avantaj de două goluri. Da, chiar două goluri. Postolachi a rupt echilibrul în minutul 27 după o fază extrem de simplă. Roger a executat un aut de la margine, Keșeru a lobat din prima mingea peste linia defensivă a argeșenilor și Postolachi a șutat din prima printre picioarele lui Straton, 0-1!

Apoi Roger a avut o bună ocazie de a majora avantajul Bătrânei Doamne, dar șutul său după ce a fost lansat de același Keșeru a fost slab și Straton a parat mingea.

Un moment psihologic al primei părți a fost în minutul 39. Benga a pasat foarte încet pentru Hoxhallari, Koubemba a recuperat, a pasat pentru Șerban în fața careului, acesta a șutat, Iacob a respins, dar Hoxhallari l-a secerat pe Șerban și arbitrul Cojocaru a dictat penalty. Calcan a luat mingea, a șutat pe colțul din dreapta al lui Iacob și portarul arădenilor a respins!

După doar trei minute, Keșeru, cel cu pasa de gol pentru Postolachi, a reușit un un-doi cu Roger și a șutat perfect de la 23 de metri, mingea a lovt bara și a intrat în poartă: 0-2 la pauză!

Vintilă a mutat imediat după pauză și i-a trimis în teren Garita și Dobrosavlevici. După intrarea masivului atacant, Argeșul a început să pună mai multă presiune, asta și în condițiile în care e clar că UTA a făcut un pas înapoi. Totuși, UTA este cea care timp de 20 de minute și-a creat două ocazii bune de a face 3-0, dar Postolachi a ratat execuția la o centrare foarte bună a lui Vukcevic, iar șutul nou intratului Otele a atins plasa laterală.

Argeșul dă semne de viață în minutul 76. Bassong a trimis cu capul la vinclu după o centrare a lui Jakolis, Iacob a respins miraculos de la vinclu, dar Abeid dorind să degajeze l-a lovit și pe Zebic. După ce a fost chemat să vadă faza pe camera VAR, arbitrul Cojocaru a dictat un nou penalty, iar Garita a transformat pentru 1-2 chiar dacă Iacob a ghicit colțul.

UTA a fost apoi tot mai înghesuită în propriul careu, fără însă ca argeșenii să-și creeze ocazii mari. La poarta lui Straton, Ubbink a avut o acțiune solitară de 40 de metri dar a fost blocat la ultima pasă. Apoi Otele l-a angajat excelent pe Milosevic, dar atacantul muntenegrean și-a bătut joc de fază și a șutat foarte slab pe lângă poartă. Cscini a fost un adevărat erou în ultimul sfert de oră la câte intervenții a avut în defensivă după ce l-a înlocuit pe Batha, în timp ce Isac, Ubbink și Milosevici, veniți de pe bancă, aproape că nu s-au văzut.

Tensiunea avea să atingă cote maxime în cel de-al șaselea minut de prelungire, când mai erau 40 de secunde de joc. O minge trimisă în careul Bătrânei Doamne a fost jucată cu capul de Turda, apoi Hoxhallari l-a lovit cu capul în cap pe fundașul argeșean, faza a continuat, FC Argeș a ratat oportunitatea de a înscrie, dar același Sebastian Colțescu l-a chemat pe „centralul” Cojocaru la camera VAR și acesta a dictat al treilea penalty, moment în care Rednic a chemat echipa să o scoată de pe teren!

Lucrurile aveau să se calmeze după aproximativ două minute, același Garita a luat mingea și l-a învins pe Iacob cu un șut pe mijlocul porții pentru 2-2, după care Cojocaru a fluierat finalul!

UTA a fost la câteva secunde de o victorie care să-i asigure liniștea barajului, dar inexactitățile din apărare și jocul la disperare din finalul partidei poate au dus la acest deznodământ, spre deosebire de partida de la Cluj, de data aceasta Cojocaru având acoperire regulamentară la fiecare penalty dictat.

Până la urmă nici egalul nu este un rezultat rău pentru arădeni, asta cu condiția să câștige etapa viitoare la Mioveni când o așteaptă un nou meci foarte dificil.

FC Argeș – UTA Arad 2-2 (0-2)

Garita 80 – 11m / Postolachi 27, Keșeru 45

FC Argeș: Straton – Jakolis, Turda, Zebic, Rizzi (46 Garita) – Meza Colli (64 Ianis Pîrvu) – Crețu (75 Bassong), Biai, I. Șerban (46 Dobrosavlevici), Calcan – Koubemba (64 Jobello).

Pe bancă : Micle – Moise, Dobrosavlevici, Garita, Estevam, Tîrcoveanu, Pîrvu, Bassong, Jobello.

Antrenor : Bogdan Argeș Vintilă

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Abeid – Șteau (72 Isac), Batha (81 Cascini), Anton (65 Otele), Roger jr. – Postolachi (81 Milosevic), Keseru (65 Ubbink).

Pe bancă : Kucher – Benzar, Cascini, Isac, Dobrescu, Milosevic, Ubbink, Stahl, Otele.

Antrenor : Mircea Rednic

Arbitri: Viorel Cojocaru (Galați) – Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui).

Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș)

Camera VAR: Sebastian Colțescu (București), Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova).

Observator FRF: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea).

Observator LPF: Mircea Călin ( București).