Citizens a căzut răpusă la Mândruloc! Hat-trick Muntean

de Lucian Dănilă | 13 octombrie 2014, 5:00 PM | Sport

1

Liga a 6-a a mai oferit un meci interesant al celor de la Citizens. Lipsită de majoritatea vedetelor, gruparea arădeană s-a prezentat la Mândruloc cu o singură rezervă pe banca de rezerve, și aceea accidentată, într-o așa zisă formulă „de deplasare”.

Chiar și fără numele grele din lot, Citizens putea pune mari probleme la Mândruloc, o echipă de teren propriu, care de obicei își câștigă punctele „acasă” și le pierde ușor pe cele din deplasare, tipic acestui eșalon.

Nici nu s-a fluierat bine startul partidie că „cetățenii” aveau să deschidă scorul! Era minutul 1 când Costea a șutat la poartă de la 14 metri, Popa a respins în lateral, tot Costea a ajuns primul la minge, a lobat-o în fața porții de unde Herțeg a împins-o în plasă, 0-1! Gazdele aveau să acuze șocul primirii golului și timp de 15 minute echipa din Arad s-a dovedit foarte periculoasă. Bâlcea a ratat cu capul din 10 metri, apoi Herțeg a trimis în brațele portarului din semifoarfecă după o excelentă pasă a lui Bâlcea.

Încet-încet gazdele au ieșit la joc și au pus probleme la poarta lui Aniculăesei. Portarul oaspeților a scos câteva mingi grele, dar majoritatea atacurilor echipei din Mândruloc se terminau cu fluierul arbitrului, Muntean fiind mai mereu în offside. Totuși, în minutul 43, Muntean avea să egaleze după ce a plecat din poziție regulamentară, i-a pasat lui Ursoi, acesta singur cu poarta a întârziat șutul, a făcut-o apoi dar Aniculăesei a respins până la același Muntean care a trimis mingea pe lângă Tomescu în poartă: 1-1.

După pauză, lipsa rezervelor la oaspeți avea să se vadă. Herțeg, Bâlcea sau Jurcă nu au mai fost motoarele din prima parte, iar Rico Câmpean, Popa, Giurgiu, Lucaci și Loredan Bogdan, cei care au dus greul în defensivă, au fost depășiți de alte două ori de același Muntean care astfel a realizat hat-trick-ul: 3-1.