vineri, 29 martie, 2024

UTA și-a luat „la revedere” de la propriii fani cu o victorie în fața Mioveniului

de Lucian Dănilă | 7 mai 2022, 6:01 PM | Sport | Topic special

1

UTA și-a asigurat prezența pe prima scenă și în sezonul viitor încă de acum două săptămâni. Miza partidei cu Mioveni a fost una mai mult de respectare a meseriei, a tricoului pe care îl poartă și, nu în ultimul rând, miza financiară de aproximativ 150.000 de euro, adică diferența dintre locul 10 sau 11 la finalul sezonului.

Echipa antrenată de Ionuț Badea a avut din nou sprijinul fanilor veniți în număr destul de mare la ultima reprezentație pe „Francisc Neuman”. Am asistat și la un moment emoționant, un moment aplaudat de tot stadionul, atunci când legendarul Flavius Domide, fost campion cu UTA în 1969 și 1970, a dat lovitura de începere, el împlinind astăzi vârsta de 76 de ani.

domide 1

Impulsionată de tribune, UTA a început în forță meciul și după un gol anulat al lui Otele, în minutul 10 a beneficiat de un penalty în urma unui fault în careu la Erico. Albanezul Idriz Batha a primit cadou executarea loviturii de pedeapsă, probabil pentru a-și înscrie și el numele pe lista marcatorilor, el fiind fără gol marcat de când a venit la Arad. A șutat în dreapta lui Popescu, dar acesta a respins mingea.

La pauză am găsit și explicația ratării penalty-ului într-o discuție cu colegul Giuliano Junc: „în ziua de 7 mai, penalty-urile se apără”, apropo de faptul că astăzi se împlinesc 36 de ani de la performanța de Guiness Book a portarului arădean Helmuth Duckadam în finala Cupei Campionilor Europeni, finală câștigată de Steaua în fața Barcelonei.

În minutul 15, UTA l-a pierdut pe Benga. Fundașul echipei arădene s-a accidentat la coapsă și a fost înlocuit de Medjimorec. Ritmul jocului avea să scadă puțin, dar arădenii mențineau constant mingea în jumătatea adversă.

În minutul 26 a venit și golul. Ubbink a găsit un culoar excelent pentru Miculescu, acesta a centrat în careu, Otele a luftat, Cardoso a preluat cu spatele la poartă, a așezat mingea pentru Vorobjovas care a găsit un șut cu stângul în interiorul plasei laterale și tabela avea să se schimbe la 1-0!

După alte două situații de poartă ale arădenilor, prin Ubbink și Miculescu, cei de la Mioveni și-au adus aminte în minutul 42 că pentru a marca trebuie să ataci. Astfel, Balauru a fost nevoit să intre la sacrificiu în fața lui Bogdan Rusu și și-a salvat echipa de la gol, asta fiind practic unica ocazie de gol a argeșenilor.

A doua repriză s-a desfășurat pe aceleași coordonate, cu mingea mai mult în jumătatea celor de la Mioveni. Arădenii au trimis câteva șuturi de la distanță sau semi-distanță prin Ubbink, Batha sau Cardoso, dar scorul a rămas același.

Cei de la Mioveni s-au apropiat rar de careul lui Balauru, portarul Bătrânei Doamne având de multe ori rol de „libero” clasic. La o încercare de contraatac a argeșenilor, Balauru a ieșit din poartă și a reușit un dribling în fața lui Blănaru.

Finalul a fost animat de intrarea puștiului Rareș Pop. Juniorul din Academia UTA a intrat cu mult entuziasm și a fost chiar aproape de a marca cu un șut cu piciorul stâng, din voleu, care a trecut puțin pe lângă poarta lui Popescu. Florentin Matei putea înscrie și el în ultimele minute de joc, dar după două driblinguri reușite, a fost blocat la 8 metri de poartă.

UTA și-a luat „la revedere” cu o victorie, iar la final zeci de copii au intrat pe teren pentru a-și îmbrățișa sau a-și face o poză cu jucătorii preferați.

simi

În tribune, Alexandru Meszar, conducătorul clubului, a urmărit repriza a doua a meciului alături de Simion Apreutese, omul de afaceri care și-a arătat interesul să preia clubul alături de Cătălin Juncan, prezent și el la meci alături de Marius Grada. Lângă Apreutese și Meszar a luat loc și deputatul Sergiu Bîlcea.

În aceste zile s-au purtat discuții între grupul de investitori și Alexandru Meszar, discuții care urmează să fie reluate în cursul săptămânii viitoare.

UTA Arad – CS Mioveni 1-0 (1-0)

Vorobjovas 27

UTA: Balauru – Vukcevic, Benga (16 Medjimorec), Erico, Shlyakov – Ubbink (78 Matei), Batha, Vorobjovas – Miculescu (78 Rareș Pop), Cardoso (70 Laukzemis), Otele (78 Isac). Rezerve: Roşca – R. Pop, Isac, Dima, Dangubic, Medjimorec, F. Matei, Laukzemis, Baravykas

CS Mioveni: I. Popescu – I. Balaur (75 Tomczyk), Scarlatache, Garutti – Rădescu (75 Burnea), Dumitriu, Lixandru (75 Toma), R. Trif – Raicea, B. Rusu, Sanoh (68 Blănaru). Rezerve: Ducan – Oancea, Burnea, Al. Iacob, Toma, Vereş, Blănaru, Buziuc, Tomczyk

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Mihai Marica (Bistrița), Daniel Mitruți (Craiova). Rezervă: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov)

Observator FRF: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

Observator LPF: Ion Marin (București).