sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA, învinsă de Vojvodina în cantonamentul din Slovenia

de Lucian Dănilă | 27 iunie 2022, 10:28 PM | Sport

0

UTA a pierdut meciul amical disputat în această seară în cantonamentul din Slovenia, adversară fiindu-i Vojvodina Novi Sad, din Serbia. Ambele echipe au câștigat precedentul joc din pregătirea centralizată împotriva aceluiași adversar, Maritsa Plovdiv. UTA a trecut de bulgari cu 5-1 în timp ce Vojvodina cu 3-0.

Partida s-a disputat pe arena din Stojnci, în Slovenia. Gruparea din Serbia avea un meci amical mai mult disputat decât arădenii, ei reușind un egal, scor 0-0, cu slovenii de la Koper. Vojvodina a încheiat pe locul 7 campionatul din Serbia, în timp ce UTA a fost pe locul 11 în Liga 1.

Ilie Poenaru a început cu Balauru, Isac și Stahl în primul 11, cei trei jucători fiind folosiți ca rezerve la jocul cu Maritsa. De data aceasta, cei trei au luat locurile lui Iacob, Florentin Matei și David Miculescu. UTA a controlat mai mult jocul în prima jumătate de oră, dar a avut o singură ocazia la poarta sârbilor, prin șutul lui Otele.

Vojvodina avea să se desprindă între minutele 30 și 40. În minutul 34, Balauru a greșit o pasă în afara careului arădean, mingea a ajuns la Milosavljevic și acesta a înscris cu un lob de la aproximativ 35 de metri. După cinci minute, albanezul Batha a pierdut mingea la jumătatea terenului, sârbii au recuperat, au atacat în superioritate numerică, Nikolic a expediat un șut în transversală după care mingea a ajuns la Bastajic care a înscris pe lângă Balauru.

În ultimele minute ale primei părți, Balauru a avut două intervenții foarte bune la mingile trimise de Simic și același Nikolic.

Ilie Poenaru a făcut mai multe schimbări la pauză și i-a trimis în teren pe Postolachi, care se pare că a semnat cu UTA un contract pe treu ani, dar informația nu a fost încă confirmată de cei din club, David Miculescu și Florentin Matei. Keșeru a trecut în poziția de al doilea vârf în spatele internaționalului din Moldova. Cu toate aceste schimbări, UTA nu a găsit spații spre poarta sârbilor.

După o ratare a lui Postolachi, care a trimis cu capul dar portarul Vojvodinei a respins în corner, Negoescu avea să reducă din diferență în minutul 68. Jucătorul revenit de la Metaloglobus a trimis cu capul în poarta echipei din Serbia după o centrare a lui Dobrescu. Este cel de-al doilea gol al lui Negoescu în primele două amicale disputate de UTA în Slovenia.

Miculescu a avut șansa egalării în picior în ultimele minute ale partidei, dar a ratat-o. Astfel, UTA pierde în fața Vojvodinei și mai are un singur joc de disputat, joi, împotriva sârbilor de la Radnicki Niș.

UTA – Vojvodina 1-2 (0-2)

UTA: Baluru (46 Fl. Iacob) – Dobrescu (82 Pătlăgică), Erico (56 A. Chindriș), Benga (75 Maxim), Hoxallari – Batha (62 Șteau), Isac (46 Matei) – Stahl (62 Negoescu), Ubbink (46 Postolachi), Otele (46 Miculescu) – Keseru (62 Ubbink). Antrenor: Ilie Poenaru

Vojvodina: Carevic – Bjekovic, Traore, Jelicic, Djordjevic – Neskovic, Topic, Milosavljevic, V. Simic, Bastajic – N. Nikolic. Au mai jucat: Kopitovic, Stevanovic, Milanov, Busnic, Zukic, I. Vukcevic, Ivanovic, Lazarevic, Milosevic, Baraye. Antrenor: Milan Rastavac