joi, 18 aprilie, 2024

FC Argeș vine la un punct de UTA înainte de confruntarea directă

de Lucian Dănilă | 22 noiembrie 2021, 8:21 AM | Sport

0

FC Argeș s-a apropiat la un singur punct de UTA după ce a învins aseară, cu scorul de 3-2, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf, Universitatea Craiova.

Echipa oaspete a deschis repede scorul, în minutul 6, prin croatul Roguljic. Fostul jucător al lui Salzburg a marcat cu capul, la colțul scurt, în urma unui corner. Însă ceea ce a urmat în următoarele cinci minute i-a dat peste cap planurile tactice ale lui Reghecampf. Mijlocașul central Crețu a încasat două cartonașe galbene în minutele 8 și 11 și a fost eliminat.

FC Argeș a pus presiune pe careul echipei oltene și Fatai a egalat în minutul 41 cu o lovitură de cap din fața porții după o fază creată de Viana. Surprinzător, Fatai a fost înlocuit la pauză și în locul său a intrat Arias Said. După doar 4 minute, Arias a profitat de o greșeală uriașă a lui Screciu, a rămas singur cu Pigliacelli și l-a învins pe acesta cu un șut prin stânga lui: 2-1.

După o perioadă de joc în care ambele echipe s-au întrecut în mari ratări, tot Arias Said avea să marcheze pentru 3-1 după o fază excelentă a lui Latovlevici. Era minutul 79, iar două minute mai târziu Nistor avea să înscrie pentru 3-2 cu un șut cu stângul la vinclul porții lui Greab.

FC Argeș a acumulat 24 de puncte și este la doar unul distanță de UTA înainte de jocul de la Arad. Universitatea Craiova a rămas pe locul al treilea cu 28 de puncte.

Tot aseară, FCSB a trecut cu scorul de 3-1 de FC Botoșani și și-a consolidat poziția secundă în clasament.

LIGA 1 – ETAPA 16

Vineri, 19 noiembrie 2021

Academica Clinceni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-2

Păun 40, Ștefănescu 66

Chindia Târgovişte – Rapid 2-2

Neguț 53, D. Popa 62 / R. Ilie 50, Marzouk 89

Eliminați: Corbu 33, Căpușă 45+2 (ambii Chindia)

clas 22 4

Etapa următoare (26-29 noiembrie): Dinamo – FC U Craiova, CFR Cluj – Clinceni, Sepsi – Târgoviște, Rapid – Mioveni, Mediaș – Farul, UTA – FC Argeș, CS Universitatea Craiova – FCSB, Botoșani – Voluntari.