Dor de voi, dor de fotbal! Publicul s-a întors acasă, pe arena „Francisc Neuman”

de Lucian Dănilă | 15 iulie 2021, 5:46 PM | Sport

0

Ne-a fost dor de public, ne-a fost dor de scandări, ne-a fost dor de tot acest freamăt pe care-l dau fanii la un meci de fotbal. „Fotbalul e pentru spectatori”, o sintagmă veche, una deodată cu fotbalul, dar una care ne-a lipsit vreme de un an și jumătate din cauza pandemiei și regulilor cel puțin discutabile care au făcut ca în tot acest timp tribunele să fie goale.

La un an și jumătate după ultimul meci pe care UTA l-a disputat cu spectatori, contra Ripensiei Timișoara, aseară, tribuna 1 a arenei „Francisc Neuman” s-a umplut cu cei aproape 3.000 de fani arădeni plătitori de abonamente. UTA a mai jucat înainte de plecarea în Slovenia un meci amical cu Șelimbăr, meci la care au fost prezenți câteva sute de fani. Coincidență, sau poate nu, tot cu Ripensia avea să revină publicul arădean în număr mare alături de UTA, dar de data aceasta nu pe arena Motorul ci pe arena „Francisc Neuman”, o arenă care găzduiește echipa de un an, un an în care publicul a fost privat de a-și vedea echipa favorită.

Aseară, însă, a fost altceva. Am auzit aplauze frenetice la prezentarea lotului de jucători cu care Bătrâna Doamnă abordează viitoarea ediție de campionat, o ediție care începe în această seară cu meciul Botoșani vs. FCSB, iar UTA intră în scenă duminică contra echipei lui Gică Hagi, Farul Constanța.

IMG 3882

Gyuszi Balint, antrenorul care a promovat cu UTA pe prima scenă și cu care arădenii au încheiat pe locul 8 primul campionat de Liga 1 la care a luat parte după 12 ani, a fost primul care a ieșit din tunel în aplauzele tuturor celor prezenți. Au urmat Alin Pânzaru și Cezar Zanfir, Gabi Vasiliu și Alexandru Radu, staff-ul medical, după care au urmat toți jucătorii, cei mai aplaudați fiind Erico, Bustea, Tomozei, Benga, Ilie, Shlyakov și mai ales noul căpitan, Florin Iacob.

Prezentarea a început cu un spectacol al trupeide dans Doma Art, condusă de Dorian și Maura Cosma, ritmurile muzicale fiind asigurate de Dj Sebbuh.

IMG 3856

Lotul de jucători al echipei UTA 2021-2022

Staff tehnic: Gyuszi Balint (antrenor principal), Cezar Zanfir, Alin Pînzaru (antrenori secunzi), Gabi Vasiliu (antrenor cu portarii), Alexandru Radu (preparator fizic)

Staff medical: Darius Mihart (medic), Zsolt Nagy (fizioterapeut), Dan Ifrim, Călin Petrică, Nicolae Tomescu, Daniel Chiorean (maseuri)

Portari: 33. Dragoș Balauru, 31. Haralambie Mociu, 1. Florin Iacob

Fundași: 21. Erico da Silva, 3. Vinko Medjimorec, 15. Marko Vukčević, 55. Evgenyi Shlyakov, 23. Rolandas Baravykas, 26. Marius Tomozei, 4. Alexandru Benga, 18. Florin Ilie

Mijlocași: 7. Roger Jr. 10. David Miculescu, 19. Idriz Batha, 22. Sorin Bustea, 6. Pablo Passaglia, 98. Damian Isac, 77. Claudiu Negoescu, 20. Desley Ubbink, 17. Tudor Călin, 11. Adrian Mar, 28. Cristian Mihai, 5. Modestas Vorobjovas

Atacanți: 8. Liviu Antal, 88. Ioan Hora, 44. Marcel Mercioiu, 9. Filip Dangubic

IMG 3971
    Victorie cu Ripensia

UTA a câștigat cu 3-2 meciul cu Ripensia, un joc atipic disputat pe parcursul a două reprize de 30 de minute. UTA a condus cu 1-0 și 2-1, dar a fost egalată de fiecare dată. Hora a deschis scorul cu un șut deviat peste portarul bănățenilor, după care Medjimorec a înscris în propria poartă în urma unui corner. Roger a marcat pentru 2-1 în minutul 21 din lovitură liberă de la 17 metri executată în stilul conaționalului său, Roberto Carlos, mingea fiind catapultată în vinclu. După ce Ripensia a egalat la 2 prin Stoica, Antal a stabilit scorul final în urma unui penalty.

UTA (prima repriză): Iacob – Vukčević, Erico, Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia – Bustea, Roger, Miculescu – Hora.

UTA (repriza a doua): Balauru (50 Mociu) – Tomozei, Erico (50 C. Mihai), Medjimorec (50 Mar), Baravykas – T. Călin, Vorobjovas – Antal, Ubbink, Negoescu – Mercioiu (50 Dangubic).

Ripensia: Mosoarca – A. Macritchii (50 Sturzu), Rogac, Lalic (52 Țieranu), Fridrich (50 Gladun) – Stoica (50 Vasluian), Coulibaly, V. Macritchii (50 Morariu), Piftor (31 Stoi) – Sokovic (42 Ene), Golda

Arbitri: Mircea Ardelean – Cristian Cășuț, Alina Mihoc