S-a luat curentul în timpul galei de deschidere a programului Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023





Sala Operei din Timișoara era plină de oficialități, reprezentanți ai Comisiei Europene și alți invitați de seamă la gala de deschidere a programului Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023, vineri, când a fost cufundată brusc în bezna, în urma unei pene de curent. Ca o ironie a sorții, sloganul TM2023 este tocmai „Luminează orașul prin tine!” / „Shine your light, Timisoara!”, notează opiniatimisoarei.ro.
Luminile s-au stins tocmai când se încheiaseră discursurile oficiale, între care și cel al premierului Nicolae Ciuca, iar cei prezenți urmăreau un concert al pianistului Joep Beving. Totul a durat doar câteva minute până când, cel mai probabil, au intrat în funcțiune generatoarele și s-a reluat alimentarea cu energie electrică a sălii de festivități.
Explicația primarului după pana de curent de la Timișoara
Primarul Timișoarei a explicat că lumea a crezut că face parte din spectacol, reamintind și că întâmplarea nu e un caz izolat, întrucât și la Sibiu, în 2007, a picat curentul la gala de deschidere, potrivit opiniatimisoarei.ro.
„A fost o sărbătoare demnă. Important e că au fost totuși reprezentranții guvernului, ai Comisiei Europene, și toată lumea a transmis acest mesaj că Timișoara în acest an va străluci și va reprezenta România și Europa pe scena lumii.
A fost foarte interesant. Trebuie să spun că în 2007 la ceremonia de deschidere (la Sibiu, n.r.) a picat curentul și mi-a povestit consilierul prezidențial Sergiu Nistor că, dacă pică curentul, e un semnal bun pentru succesul anului. Și ce s-a întamplat? A picat curentul… dar în perioada unui concert care oricum era cu lumini mai liniștite și lumea a crezut că face parte din spectacol și apoi ne-am dat seama că a picat curentul. Toată lumea a crezut că făcea parte din spectacol si artistul ne-a mulțumit după aia că totul a făcut sens în acel moment”, a declarat primarul Timișoarei Dominic Fritz.
Citește și reportajul Special Arad despre prima zi a programului Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023: Aer de festival la Timișoara: de astăzi, oficial, Capitală Europeană a Culturii | Video • Special Arad · ultimele știri din Arad
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este