Spania folosește drone pentru a-i ține pe cetățeni în case
Poliția din Spania folosește drone echipate cu difuzoare pentru a-i trimite pe oamenii aflați pe străzi acasă, transmite Mediafax, citand Gizmodo.
Dronele au apărut în capitala Madrid. Prin intermediul lor, poliția le-a cerut oamenilor aflați pe străzi și în alte locuri publice să meargă acasă. Măsura a fost anunțată de poliția municipală pe Twitter. Tot acolo a fost publicat un clip video cu o dronă în acțiune.
„Nu vom ezita să folosim toate măsurile pe care le avem la dispoziţie pentru a-ți asigura siguranţa și siguranța tuturor”, a scris poliţia pe platforma de microblogging.
Spania este lovită puternic de pandemia COVID-19. Peste 9.900 de persoane au fost infectate cu noul coronavirus, iar 342 de oameni au murit din cauza bolii. Guvernul de la Madrid a anunţat, luni după-amiază, decizia de a dispune închiderea frontierelor terestre, în contextul pandemiei.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)