Decizie luată de ANAF la presiunea cetățenilor. Ce firme sunt vizate





Depunerea formularului de TVA D394, prin care trebuie declarate toate operațiunile, unul dintre cele mai reclamate de cetățeni pe site-ul guvernului, va fi amânată pentru luna iulie, în loc de aprilie, potrivit informațiilor Profit.ro.
Declarația 394 a fost aprobată prin ordin al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), care urma să se aplice începând cu 1 aprilie 2016, și conține informații despre toate livrările/prestările și achizițiilor efectuate pe teritoriul României. Potrivit informațiilor Profit.ro, ANAF va face public, săptămâna viitoare, un proiect de ordin care va prevedea că termenul de depunere va fi amânat pentru luna iulie, în loc de aprilie.
De asemenea, formularul va fi mai simplu, fiind eliminate anumite informații, și nu se va mai depune retroactiv. Conform ordinului care a aprobat formularul, OPANAF 3.769/2015, cei care au perioadă de raportare lunară pentru TVA ar fi trebuit să depună, pe noul format, și declarațiile aferente lunilor ianuarie și februarie. În prezent, formularul 394 a strâns mai multe reclamații pe site-ul maisimplu.gov.ro, fiind în top 3 probleme care au adunat cea mai mare nemulțumire. Platforma a fost creată de guvern pentru a reduce birocrația în interacțiunea cu cetățenii.
Mai multe AICI.
Comentariile portalului
din pacate nu este doar o poveste…este cosmarul realitatii in care ne regasim foarte multi…
Parasca a fost profesor pentru sute, poate chiar mii de politisti din intreaga lume. Ce cauta el in politica?
Nu se potriveste absolut deloc aceasta apropiere politica - biserica. De ce nu a fost reprezentat Aradul de un doctor bun sau de un profesor de calitate sau un inginer (...)