miercuri, 24 aprilie, 2024

Zgura nu-i ca iarba, dar Marius Copil o scoate la capăt în primul tur la Concord Iași Open

de Dan Lazăr | 13 iulie 2021, 11:08 PM | Sport

0

Marius Copil a avansat, marți, în turul secund la Concord Iași Open 2021, după un meci în care adversarul i-a pus probleme mai multe decât se așteptau fanii arădeanului.

În cel mai așteptat joc al zilei de marți, Marius Copil (favorit 6; locul 224 ATP) a avut parte de un meci complicat cu bulgarul Alexandar Lazarov (534 ATP; venit din calificări), dar valoarea net superioară a compatriotului nostru și-a spus, până la urmă, cuvântul. După ce a pierdut primul set, scor 3-6, Marius Copil a jucat din ce în ce mai bine, a trecut la controlul partidei pe care nu l-a mai cedat până la final.
    A fost 6-3 pentru Marius în setul doi, ca să încheie apoi partida cu 6-2 în decisiv și să se califice în turul secund acolo unde îl va întâlni pe croatul Duje Ajdukovic, cel care l-a eliminat pe Cezar Crețu.

Arădeanul a venit la Iași după mai multe turnee pe iarbă, inclusiv la Wimbledon, unde a înregistrat 8 victorii din 11 partide jucate!

Miercuri, „Tunarul din Carpați” va evolua în proba de dublu, unde face pereche cu Alexandru Jecan, adversari fiind italianul Bonadio și austriacul Miedler, favoriți 4 la trofeu.