marþi, 23 aprilie, 2024

Victorie pentru onoare! UTA a trecut la scor de neprezentare de Motru

de Lucian Dănilă | 3 mai 2014, 2:37 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Cele mai vitregite echipe din liga a doua, seria de Vest, s-au întâlnit în această dimineață pe arena Francisc Neumann. A fost un meci care avea ca obiectiv doar onoarea, altfel, ambele formații fiind deja ca și retrogradate în liga a treia, asta dacă nu se întâmplă vreo minune în birourile Federației.

Urmăriți din tribune de Adrian Marțian, cel care nici acum nu a plătit jucătorilor salariile pentru luna decembrie, jucătorii echipei UTA, seniorii, au decis să joace pentru ei, pentru onoare și pentru cei câțiva spectatori care mai vin la meciurile lor.

Ce a ieșit? Un meci din care a lipsit presiunea și astfel jocul a devenit imediat mai bun. Cu Sandu Gaica pe bancă și Ionuț Popa în tribune, utiștii au funcționat ca o echipă și au rezolvat repede soarta meciului. Apostu a deschis scorul în minutul 7 când a înscris cu latul pe lângă Popescu după o pasă a lui Monac. În minutul 28 avea să marcheze coautorul primului gol, Monac, care a fructificat pasa filtrantă a lui Popescu.

Motru putea reduce din diferență în ultimul minut al primei reprize, dar Boșneag a scos miraculos șutul din cinci metri a lui Fărcășanu.

În partea secundă ritmul a scăzut. Unica ocazie mai importantă i-a aparținut lui Monac, care după o acțiune personală a șutat alături de poartă. S-a făcut 3-0 în minutul 76 atunci când Popescu a profitat de indecizia lui Schintee și Iclăzan și a lobat spectaculos mingea peste portarul Popescu.

UTA a câștigat astfel după mai mult de o lună de zile, probabil principalul obiectiv al jucătorilor în acest moment fiind să îi mai vadă cineva și să prindă un contract la o echipă mai bună din vară.

UTA: Boșneag – Feussi, Ola (80 Sydney), Mardare, Diarra – Lazea – Monac,  O. Popescu, Neagu, Surugiu (54 Marcu) – Apostu (75 Sălăjan). Pe bancă: Horvat – Gornic, Sidney, Laso, Sălăjan, Ibe, Marcu

Motru: D. Popescu – Trașcă, Andrițoiu, Iclăzan, Schintee – Șoo, Dicu (38 Neacșu), Nikoloff, Stoenac (71 Cernică) – Fărcășanu, Trifu. Pe bancă: Trică – Neacșu, Unguru, Gruia, Stănescu, Todoran, Cernică.

Arbitri: Dorian Micloșină (Reșița) – Petru Gașpar (Timișoara), Călin Cimpoieru (Lugoj).

Rezervă: Mara Iscru (Aleșd).