sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA începe sezonul cu o remiză albă în fața echipei lui Hagi

de Lucian Dănilă | 18 iulie 2021, 6:25 PM | Recomandările editorilor | Sport

1

E o atmosferă excelentă pe arena „Francisc Neuman”, la primul meci cu spectatori de când a fost reconstruit acest stadion. Aproximativ 4.500 de fani cântă, iar acustica este una care îți face pielea de găină.

Gyuszi Balint l-a lăsat rezervă pe Modestas Vorobjovas, începând în linia de mijloc cu Batha și Passaglia, iar în fața lor olandezul Ubbink.

În echipa lui Gică Hagi, arădeanul Adrian Petre este titular, iar Florin Purece a luat loc pe banca de rezerve.

Formații oficiale:

UTA: Iacob – Shliakov (85 Bustea), Erico, Medimorec, Vukcevic – Batha, Passaglia – Miculescu, Ubbink (90 Negoescu), Roger – Hora (60 Dangubic). Rezerve: Balauru – Tomozei, Bustea, Vorobjovas, Antal, Negoescu, Barabykas, Dangubic, Mercioiu. Antrenor: Laszlo Balint

Farul: Tordai – Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer – Pires, Malaele (17 Grosu, 56 Dobrosavlevici), Gramemi (56 Purece) – Pitu, Petre (56 Jetfe), Chițu (74 Dănuleasa). Rezerve: Bozoancă – Dănuleasa, Grosu, Popescu, Buta, Dobrosavlevici, Purece, Andronache, Betancor. Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Sebastian Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (București). Rezervă: Szabolcs Kovasc (Carei)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

farul

În secunda 14, David Miculescu a trimis un șut din voleu de la 20 de metri în bara transversală a porții apărate de Tordai. Uriașă ocazie a arădenilor.

Min. 5 – cap al lui Mladen și mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Iacob

Min. 14 – șut Miculescu de la 20 de metri peste poartă după o pasă foarte bună primită de la Hora.

Min. 17: Schimbare la Farul, a ieșit Mălăele și a intrat Grosu.

hagi1

UTA domină primele zece minute ale părții secunde. Echipa arădeană și-a creat situații de gol, dar niciuna clară la poarta lui Tordai.

În minutul 70 Dussaut a fost eliminat după un fault la Roger. Mai avea un cartonaș galben primit în prima parte la un fault la Miculescu.

Clipe groaznice pe teren în minutul 77, după o ciocnire între Dănuleasa, nou intrat, și Roger. Jucătorii au rămas întinși pe gazon, dar jucătorul Farului și-a pierdut cunoștința și a început să tremure. A fost nevoie de intervenția salvării, Dănuleasa fiind probabil transportat la spital.

danuleasa

Farul continuă meciul în opt jucători de câmp.

În minutul 5 al prelungirilor, Pitu a avut o acțiune personală, a trecut de trei jucători arădeni dar șutul său a fost pe lângă poartă.

În minutul 7 al prelungirilor, Batha a șutat de la 16 metri pe lângă poartă, dar deși UTA a avut superioritate în ultima parte a meciului, partida s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Suporterii arădeni își aplaudă echipa după o evoluție consistentă dar ineficientă în fața unei formații Farul care a venit la Arad să apere un punct.

Idris Batha a devenit după primul meci unul dintre preferații publicului, el fiind implicat în majoritatea acțiunilor echipei sale fie că vorbim de faza ofensivă, fie că ne referim la faza de apărare.