Trei „ex”, trei suporteri și o posibilă victorie transformată brusc în înfrângere pentru UTA pe terenul noului lider! (Foto)

de Lucian Dănilă | 21 septembrie 2018, 8:39 AM | Sport

0

UTA a pierdut în ultima fază a meciului pe terenul noului lider al Ligii a 2-a, Sportul Snagov. Cei mai buni jucători ai gazdelor au fost doi dintre foștii jucători ai grupării arădene: Hlistei și Buia, iar golul izbăvitor a venit din gheata unui alt fost utist, cu zece ani în urmă, Cristian Dănălache. Trei „ex” pentru trei puncte…

Jucătorii lui Ionuț Popa nu au făcut o partidă rea. Arădenii au fost urmăriți și de ghinionul accidentărilor, Stahl și Samba Benga părăsind terenul prematur din cauza accidentărilor, astfel că în minutul 52 Ionuț Popa s-a văzut cu o singură schimbare la dispoziție după ce a efectuat forțat primele două. Jocul a fost echilibrat, iar golurile s-au marcat în partea a doua a meciului. În minutul 61, Stancu a pătruns în careu, a trimis mingea la Buia care a lovit greșit balonul dar destul de bine plasta cât să-l învingă pe Bodea: 1-0. În semn de respect pentru clubul la care și-a relansat cariera, Buia nu s-a bucurat la gol. Acesta a înscris 9 goluri pentru UTA în sezonul de primăvară.

Soarta partidei se putea schimba radical în următoarele 8 minute. În minutul 66 arădenii au egalat prin Cipri Rus după o fază plecată de la Vădrariu, continuată de Alexandru Pop și fructificată de Rus. Era 1-1, iar în minutul 68, Vădrariu a pătruns în careu, a fost faultat, iar penalty-ul a fost executat de Alexandru Pop. Clujeanul a trimis în stânga lui Florin Iacob și acesta a respins, aducându-ne aminte că tot el a parat un penalty și în primăvara anului 2017, într-un meci UTA – FC Brașov disputat la Șiria, Adrian Petre fiind atunci cel care a executat.

La ultima fază a meciului, El Hasni l-a împins în careu pe Cătălin Hlistei, arbitrul a dictat penalty, iar cei de la Snagov l-au desemnat pe Cristian Dănălache să execute. Proaspăt întors în fotbalul românesc după aproape un deceniu în China și în Coreea de Sud, masivul atacant care a evoluat și pentru UTA în perioada 2006-2008 l-a învins pe Bodea și astfel, UTA în loc să plece cu toate cele trei puncte, a părăsit învinsă terenul de la Snagov.

Sportul Snagov urcă pe prima poziție a clasamentului, iar UTA rămâne pe locul 7 având două înfrângeri consecutive în fața formațiilor din Ilfov, Clinceni, respectiv Snagov.

Gruparea arădeană a fost însoțită de trei suporteri la acest meci.

Sportul Snagov – UTA Arad 2-1 (1-1)

Sportul: Fl. Iacob – Şt. Vlădoiu, V. Lică, Fl. Ilie, Bg. Stancu – Val. Bărbulescu (cpt.)(L. Ion 90′), Borţoneanu, Gîţ (Oanea 81′) – Buia (Tazouti 77′), Dănălache, Hlistei

Rezerve neutilizate: Andr. Marinescu – I. Şerban, Vl. Bărbulescu

Antrenor: Laszlo Balint

UTA: Bodea – Al. Manea, El Hasni, S. Benga (Cubleşan 52′), Copaci – L. Oprea (Al. Pop 64′), Coulibaly (cpt.) – Cr. Costin, Andr. Enescu, Stahl (Vădrariu 33′) – Cip. Rus

Rezerve neutilizate: Creţa – Cr. Matei, Petra, R. Iuga

Antrenor: Ionuţ Popa