luni, 6 mai, 2024

Sorana Cîrstea, învinsă de Ostapenko la Roma. I-a strigat arbitrului: „De rahat! Este foarte prost terenul, pe toată suprafața”

de Special Arad | 13 mai 2023, 8:53 AM | Sport

0

Sorana Cîrstea a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko, cu 3-6, 6-3, 2-6, vineri, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 3.572.618 euro.

Cîrstea (33 ani, 34 WTA), care venea după titlul WTA 125 obţinut la Reus (Spania), s-a înclinat după peste două ore de joc. Cele două jucătoare şi-au împărţit perioadele de dominare, românca impunându-se în setul secund. Sorana a reuşit trei aşi, dar a şi comis 5 duble greşeli în acest meci.

Partida a avut și un moment mai tensionat, cu sportiva din România în prim-plan. După ce a câștigat primul său game din meci, la scorul de 2-1 în favoarea letonei, Cîrstea s-a plâns arbitrului de scaun de calitatea suprafeței de joc.

”Terenul este absolut de rahat! Știi, nu? Este foarte prost, pe toată suprafața. Nu înțeleg de ce ne-au pus să jucăm aici, nu se poate. Aș vrea să discut cu supervizorul la următoarea pauză”, i-a spus Sorana arbitrului de scaun.

Ostapenko (25 ani, 20 WTA) a câştigat toate cele trei meciuri directe cu Sorana Cîrstea, primele două datând din 2017, în turul al doilea la US Open şi în sferturi la Beijing, de fiecare dată cu 6-4, 6-4.

Sorana Cîrstea s-a ales cu un cec de 12.652 euro şi 35 de puncte WTA.