marþi, 16 aprilie, 2024

Șoimii Șimand va lupta pentru promovarea în prima ligă de futsal! Șimăndanii au trecut la penaltiuri de KSE Tg. Secuiesc, în faza sferturilor de finală

de Dan Lazăr | 2 aprilie 2023, 9:40 PM | Şimand | Sport | Știri Arad

0

Calificare dramatică pentru ACS Șoimii Șimand în semifinalele play-off-ului ligii secunde de futsal seniori. După 13-11 la Șimand cu KSE Tg. Secuiesc, elevii lui Daniel Mărcuș au cedat în Covasna cu scorul de 4-6 (1-4). S-a ajuns la prelungiri, diferența de două goluri menținându-se, scor 6-8, astfel că a urmat loteria penaltiurilor, unde șimândanii P. Ujoc, Cl. Ujoc, Năstase, Fl. Albu și Mărcuș nu au greșit ținta pentru un 12-11, care i-a adus în semifinale.

În absența a numeroși titulari, eroii de la Târgu Secuiesc au fost: Florin Năstase, Claudiu Ujoc, Paul Ujoc, Florian Albu, Daniel Mărcuș, Andrei Trif și Marius Ujoc. Omul meciului a fost Albu (5 goluri), P. Ujoc apărând și el pe lista marcatorilor.

În semifinale – de fapt în meciul tur-retur care asigură promovarea în prima ligă, Șimandul va înfrunta câștigătoarea duelului Ceahlăul Piatra Neamț vs. CSM Tg. Mureș.