Șimandul devine capitala futsalului juvenil: Final 4-ul Campionatului Național U19 se joacă în sala profesorului Mărcuș
Comuna Șimand va găzdui, în perioada 30-31 mai, turneul Final 4 al Campionatului Național de Futsal U19, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate futsalului juvenil din România.
Competiția, pentru care a licitat și Galațiul, se va desfășura în Sala Sporturilor din Șimand, arena proprie a celor de la ACS Șoimii Șimand, iar organizarea turneului reprezintă o nouă confirmare a implicării clubului condus de prof. Daniel Mărcuș și a comunității locale în dezvoltarea sportului juvenil.
Alături de echipa gazdă, la turneul final s-au calificat formațiile CS United Galați, CSO Viitorul Dărăbani și ACS Kereszthegy Remetea, cele mai bune echipe ale sezonului la nivel U19.
Vineri, tragerea la sorți
Tragerea la sorți pentru stabilirea semifinalelor va avea loc vineri, de la ora 12:00, și va putea fi urmărită live pe pagina oficială Futsal Romania și pe canalul FRF TV.
Pentru Șimand, organizarea unui asemenea eveniment reprezintă mai mult decât o competiție sportivă. Este o oportunitate importantă de promovare a comunității locale și a infrastructurii sportive dezvoltate în ultimii ani. Sala din localitate va deveni, timp de două zile, punctul central al futsalului juvenil românesc, reunind jucători talentați, antrenori, oficiali și suporteri din întreaga țară.
Prezența echipei ACS Șoimii Șimand în „careul de ași” și avantajul terenului propriu oferă un plus echipei gazdă, publicului local fiind așteptat în număr mare la meciurile decisive pentru titlul național.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)