Primăria Arad invită cetățenii să-și facă glasul auzit, prin completarea „Formularului verde”
Comunicat emis de Primăria Arad: „Soluții Inovative pentru Orașe Verzi este un proiect derulat de UrbanizeHub și cofinanțat din Fondul Social European, prin POCA (Programul Operațional de Capacitate Administrativă) 2014 – 2020. Prin acest proiect inițiatorii proiectului își propun ca prin politici și strategii locale, dar și prin acțiuni concrete, să încurajeze transformarea orașelor Timișoara, Arad, Lugoj și Reșița în orașe verzi și comunități urbane sustenabile.
La finalul lunii noiembrie 2022, au fost organizate patru workshop-uri împreună cu reprezentanți ai administrațiilor locale și ai societății civile, în urma cărora au fost generate patru planuri pentru fiecare comunitate urbană în parte, cu o serie de recomandări și proiecte de interes pentru dezvoltarea sustenabilă a orașelor.
A venit momentul ca vocea cetățenilor să se facă auzită, motiv pentru care a fost demarată campania de consultare publică prin care se dorește identificarea investițiilor care ar trebui prioritizate în Municipiul Arad. În acest sens a fost conceput un chestionar, a cărui întrebări vizează 8 dimensiuni: eficiență energetică, iluminat public, mobilitate urbană, managementul deșeurilor, digitalizare, dezvoltare urbană verde, educație și implicare.
Participați la modelarea orașului Arad prin completarea chestionarului”, transmite Primăria Arad.
Chestionarul îl puteți comleta accesând ACEST link.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)