sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Pâncota bate Ineul și se menține în cursa spre liga secundă!

de Lucian Dănilă | 18 aprilie 2014, 10:25 PM | Sport

0

Derby arădean la Pâncota, acolo unde aproximativ 600 de spectatori s-au adunat să vadă la lucru echipele Șoimii din localitate și CS Ineu în prima etapă a play-off-ului ligii a treia. Meciul, cel puțin în prima parte, nu s-a ridicat la pretențiile unui derby, de remarcat fiind însă încrâncenarea cu care s-a jucat.

Adrian Rusu a dat startul durităților, acesta lovindu-l violent în minutul 2 pe Țoca și a fost avertizat de arbitru. Apoi s-a jucat tare și cu angajament, dar mingea a stagnat mai mult la centrul terenului. Practic singura ocazie din prima parte le-a aparținut oaspeților atunci când Cornea a trimis mingea în bara laterală a lui Irimia dintr-un unghi foarte închis. La poarta cealaltă, Bulzan a avut o bună oportunitate, dar lovitura sa de cap a fost reținută de Cioară.

Jocul s-a disputat în partea secundă, atunci când Șoimii au marcat de două ori la două cornere și continuă cursa spre promovare împreună cu metalurgistul Cugir și Național Sebiș. Cuedan, antrenorul gazdelor, a recurs la schimbări care s-au dovedit a fi inspirate. După ce Lung a deschis scorul în minutul 62 în urma unui corner executat de Bulzan, peste alte 9 minute, nou intratul Dubeștean a executat excelent o lovitură de colț și Alin Mihai a închis tabela de marcaj la 2-0.

După această reușită, banca gazdelor a trecut prin emoții mari atunci când Rusu a părăsit terenul pe targă și a fost înlocuit de „veteranul” Bebe Mitu.

Meciul s-a terminat cu o fază spectaculoasă, Georgiu reușind să trimită foarte frumos din foarfecă spre poarta lui irimia, dar experimentatul goalkeeper al Șoimilor, a cărui carieră se leagă în mare parte de Ineu, a reușit să rețină mingea.

Șoimii Pâncota – CS Ineu 2-0 (0-0)

Lung 62, Alin Mihai 71

Pâncota: Irimia – Iovan (46 Burian), Lengyel, Lung, Vițu  – Maghici, Rusu (75 Bebe Mitu),  Issa, Bulzan (70 Dubeștean) – Stanciu, Alin Mihai (83 Sg. Pop).

Ineu: Cioară – Nicolau, Bier, Țoca – Cornea, Francescu, Necșulescu (64 Alin Drăgan), Tătar – Kocsis, Georgiu – Băd (73 Ghergar).

Arbitri: Vladimir Nagy – Florin Potora (ambii din Aiud), Patricia Samsudean (Timișoara).

Observatori FRF: Dinu Lucaciu (Jibou – Sălaj) și Romeo Malac (Timișoara)