Notele Bătrânei Doamne! UTA – CS U Craiova 1-0, evaluarea jucătorilor conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 15 august 2021, 5:03 PM | Sport

0

A fost o seară superbă pentru fotbalul arădean. UTA a învins pe CS Universitatea Craiova, o victorie cum Aradul nu a mai trăit pe propria arenă de mai bine de un deceniu. Au trecut mai bine de zece ani de când UTA nu a mai câștigat „acasă” un meci cu o echipă clasată pe primele trei locuri a campionatului.

Înainte de a acorda note jucătorilor, facem o referire la probabil cel mai bun jucător al partidei de aseară: publicul. Ca și la meciul cu FCSB, arădenii au fost extraordinari. UTA a câștigat și datorită lor, sau mai ales datorită lor. A fost din nou un public de nota 10+, arena „Francisc Neuman” fiind incandescentă.

A fost o victorie uriașă, o victorie care poate deschide noi orizonturi, care poate pune acest club pe o altă orbită. A fost o victorie care poate aduce încrederea în vestiarul Bătrânei Doamne, acea încredere fără de care niciodată un club nu poate să aibă aspirații la trofee.

NOTELE JUCĂTORILOR CONFORM SPECIAL ARAD

Florin Iacob – 8 – A fost o piesă foarte importantă în angrenajul echipei arădene. Deși nu a avut foarte mult de lucru, Iacob a intervenit salvator la câteva situații cruciale, așa cum a fost de exemplu dubla intervenție în fața lui Markovic în prima repriză. A fost de asemenea și unul dintre eroii finalului de meci, un final în care a dat încredere coechipierilor și a ținut de minge tocmai când și cât era nevoie. Un adevărat căpitan!

Marius Tomozei – 6,5 – Pentru mulți a fost o surpriză folosirea sa ca titular în fața muntenegreanului Marko Vukcevic. Cum ultimul a greșit la Botoșani, Balint a decis că e momentul să intre Tomozei și pentru că este mai defensiv și voia să apere flancul drept în fața unor jucători ca Bancu sau chiar Nistor. Tomozei s-a achitat foarte bine de sarcinile defensive dar a părăsit terenul accidentat.

Marko Vukcevic – 7,5 – Intrat în locul lui Tomozei, muntenegreanul și-a pus decisiv amprenta pe soarta partidei. A centrat excelent pentru Antal fiind la primul său „assist” de când a venit în Liga 1. Din punct de vedere defensiv, Marko a închis bine zona sa în minutele în care Craiova presa foarte mult pentru a obține măcar golul egalizator.

erico

Erico Da Silva – 7 – Un nou joc bun făcut de fundașul brazilian după evoluția catastrofală de la Botoșani. A știut atunci Gyuszi Balint de ce i-a șoptit că-l va scoate pentru că „am mare nevoie de tine la meciul viitor” îi spunea atunci tehnicianul. L-a scăpat doar o dată pe Markovic din marcaj, dar a fost salvat de intervențiile lui Iacob. În rest, Erico a închis bine toate culoarele. Spre deosebire de meciul cu FCSB, de data aceasta Erico nu a mai fost periculos în careul advers.

Vinko Medjimorec – 7,5 – Nu a pierdut niciun duel aerian pe tot parcursul meciului. S-a folosit perfect de înălțimea sa și a reușit câteva deposedări la limită. După greșeala făcută la Botoșani mulți se așteptau ca el să înceapă rezervă, dar prin evoluția sa de aseară, una foarte sigură, a demonstrat de ce Balint mizează pe serviciile sale. A părăsit terenul accidentat.

Alexandru Benga – 7 – A intrat în locul lui Medjimorec în minutul 80, dar a jucat mai mult de un sfert de oră dat fiind faptul că s-au jucat mai bine de 8 minute de prelungiri. Benga a fost exact în tot ceea ce a făcut, iar în cele aproximativ 18 minute jucate a avut foarte multe intervenții în careul propriu prin care a alungat pericolul la poarta lui Iacob. A părut imbatabil la jocul aerian.

Rolandas Baravykas – 7 – A profitat din plin de șansa de a fi titularizat în locul lui Shlyakov. A închis perfect jocul lui Vână sau a lui Gustavo atunci când acesta venea în partea în care se apăra lituanianul, dar a avut și un aport ofensiv destul de bun, multe fiind situațiile în care intra în combinații care aduceau mingea aproape de careul lui Pigliacelli.

Idriz Batha – 8,5 – Este jucătorul care de la începutul campionatului iese cel mai mult în evidență. Aportul său la centrul terenului este esențial pentru jocul formației arădene. Pe lângă faptul că a recuperat multe mingi, că a dominat fizic duelurile cu Mateiu sau Nistor, Idriz s-a remarcat și prin două șuturi foarte periculoase la poarta lui Pigliacelli.

Juan Pablo Passaglia – 8 – Un joc excelent făcut de argentinian la recuperare. Ne așteptam ca pe acel post să fie introdus de data aceasta Vorobjovas, dar Balint a preferat să-l păstreze acolo pe „Passa” pentru calitatea tehnică superioară. A fost pe tot terenul și a intuit perfect jocul de pase al craiovenilor în zona mediană.

David Miculescu – 7 – A luptat foarte mult având ca adversar unul dintre cei mai rapizi fotbaliști din Liga 1, Vlădoiu. David s-a folosit perfect la câteva faze de înălțimea sa și chiar de forța sa deși are abia 20 de ani, dar spre deosebire de alte jocuri, aseară nu a mai produs pericol la poarta adversă. A părăsit terenul accidentat după o fază la care centralul Cojocaru nici măcar nu a dictat fault…

Damian Isac – 7 – A fost primul meci pentru Isac în Liga 1 în fața propriilor suporteri, după ce în sezonul trecut a jucat multe partide dar în fața tribunelor goale. Nu putem spune că a fost decisiv, dar de la el a plecat faza unicului gol al meciului după ce a deschis jocul foarte bine pentru ca Vukcevic să poată centra pentru Antal. S-a remarcat și printr-un șut destul de bine cadrat cu piciorul stâng, șut parat de Pigliacelli.

Desley Ubbink – 6,5 – A încercat multe dar i-au ieșit destul de puține. A ratat o ocazie bună în prima parte la acel șut din voleu peste poartă, și la fel a pus în pericol poarta italianului Pigliacelli cu un șut la colțul lung care a trecut puțin pe lângă bară în partea a doua. A fost un meci în care angajamentul fizic a bătut mult aspectul tehnic al jocului, iar olandezul nu excelează la capitolul efort și dueluri unu la unu.

roger

Roger Junio – 7,5 – A ținut bine de minge, a luptat enorm și a alergat foarte mult pentru a recupera balonul din picioarele jucătorilor olteni. A creat cea mai periculoasă fază de atac a arădenilor în prima parte a jocului, dar pasa sa pentru Baravykas în fața porții a fost respinsă cu greu de fundașii Craiovei.

Liviu Antal – 8 – A jucat ceva mai mult de 25 de minute dar a reușit din nou să fie decisiv. Antal a marcat al 45-lea gol în Liga 1 la cea de-a 201-a prezență în această competiție. Lovitura sa de cap la centrarea lui Vukcevic a fost perfectă și a marcat golul care a adus o victorie uriașă Aradului. Liviu Antal dovedește meci de meci, oricâte minute i se oferă, că Balint nu s-a înșelat atunci când a decis să mizeze pe el și în actualul sezon. După ce a fost implicat în golurile cu FC Argeș sau FCSB, iată că acum Liviu chiar este cel care a făcut diferența.

Ioan Hora – 6,5 – Fără reușite, uzat în duelurile cu Screciu sau Găman, Hora s-a remarcat prin efort, dar a fost mereu izolat în preajma careului advers.

Filip Dangubic – 6,5 – ca și Hora, Filip a avut prea puține mingi de care să profite, dar s-a remarcat prin efortul deosebit mai ales în jocul la recuperare.

Gyuszi Balint – 9 – Un meci gândit aproape perfect de antrenorul Bătrânei Doamne. Alegerile făcute în echipa de start deși au fost surprinzătoare, unele, au arătat că Balint știe ce face. Și-a așezat perfect în teren jucătorii, a închis foarte bine spațiile și a mutat perfect în timpul partidei, golul venind pe traseul Isac – Vukcevic – Antal, trei jucători introduși de Balint în partea secundă.