Liliana Dragomir, campioană la ultraalergare. Sportiva legitimată la CSU Arad a alergat 50 de km

de Dan Lazăr | 24 mai 2022, 7:19 AM | Sport | Știri Arad

0

În oraşul de pe Bega s-au strâns, la finele săptămânii trecute, cei mai temerari dintre alergătorii pe distanţe lungi din ţara noastră. Printre ei şi doi sportivi legitimaţi sub culorile CS Universitatea Arad (preşedinte Ovidiu Şerban), care au participat la Campionatul Naţional de ultraalergare pe şosea şi S24H România. Două competiţii într-una singură, concurenţii punctând pentru ierarhia mondială S24H.

O obişnuită a podiumurilor de premiere la concursurile de alergare pe distanţe lungi, Liliana Maria Dragomir, a câştigat, într-o manieră categorică, proba de 50 km, devenind campioana României. Ea a obţinut aurul şi la S24H, oprind cronometrul la 3 ore 55 minute şi 24 secunde.

În proba de 12 ore masculin, jurnalistul Daniel Scridon, a ocupat locul 4 în cadrul categoriei Campionatului Naţional de ultraalergare şi locul 7 în cursa S24 H.