Kievul, lovit din nou de Rusia: bilanțul atacului nocturn crește la 17 morți și zeci de răniți
Un nou val de atacuri aeriene lansate de Rusia în cursul nopții a zguduit Kievul și localitățile din jur, lăsând în urmă cel puțin 17 morți și 44 de răniți, potrivit actualizării făcute de președintele Volodimir Zelenski, scrie Digi24, citând The Kyiv Independent.
Autoritățile ucrainene vorbesc despre unul dintre cele mai violente bombardamente din ultimele săptămâni.
Incendii în mai multe zone ale capitalei
Rachete balistice și drone au lovit infrastructura din Kiev și din regiunea învecinată, provocând incendii puternice, inclusiv într-un depozit industrial, unde pompierii au intervenit ore în șir pentru a stinge flăcările.
Oameni prinși sub dărâmături
Serviciile de urgență au raportat 14 morți și 27 de răniți în zonele din afara capitalei, în timp ce autoritățile din Kiev au confirmat moartea unei femei în urma loviturilor cu rachete asupra orașului. Președintele Volodimir Zelenski a revizuit bilanțul morților, la 17, și pe cel al răniților la 44, neprecizând unde s-au înregistrat celelalte victime.
Primarul Vitali Kliciko a avertizat că numărul victimelor ar putea crește, existând suspiciuni că mai multe persoane se află încă sub ruinele clădirilor afectate.
Escaladare pe ambele fronturi
Atacul vine pe fondul intensificării loviturilor rusești asupra Kievului în ultimele săptămâni, în paralel cu operațiunile Ucrainei împotriva infrastructurii civile din Rusia, inclusiv a unor depozite ale gigantului Wildberries. Ambele părți continuă să nege că ar viza civili în mod deliberat.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.
















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)