Guvernul Dăncilă a adoptat Codul administrativ prin OUG

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat marți adoptarea prin ordonanță de urgență a noului Cod administrativ, unul deosebit de controversat, mai ales în ceea ce privește pensiile speciale ale aleșilor locali și a reducerii termenului pe care îl are președintele pentru a numi un ministru.
Documentul a primit aviz negativ de la Consiliul Economic şi Social.
Cu toate acestea, Viorica Dăncilă a susținut la începutul ședinței de Guvern că noul Cod administrativ este „un proiect important pentru modernizarea administrației publice, rezultat al unei ample consultări cu reprezentanții structurilor asociative”.
„Prin acest act normativ creem un cadru unitar și punem într-o formă mai clară, mai coerentă, mai simplificată, reglementări care se regăsesc acum în 17 acte normative. Prin noile prevederi vom institui mecanisme care să preîntâmpine blocaje între instituțiile publice, atât la nivel central, cât și la nivel local”, a mai spus Dăncilă.
Potrivit noului Cod administrativ, președintele țării va avea la dispoziţie doar 10 zile pentru a semna decretele privind numirea unui ministru. Termenul a fost redus drastic, de la 45 de zile. Totodată, Executivul are la dispoziție 5 zile pentru a numi un ministru.
Proiectul mai are și alte prevederi controversate. Una dintre ele se referă la pensiile speciale pentru primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți de Consilii județene, pensii calculate în baza unui procent din salariu și a numărului de mandate.
Citește continuarea pe digi24.ro
Comentariile portalului
Am stat la coadă avand programare, ca sa imi dau seama CA NU SE ȚINE CONT DE PROGRAMARI. Nimeni dintre medici nu a întrebat care e primul dintre pacienti, ținea (...)
Cei din PNL au dreptul să voteze proiectul? Nu se încadrează la conflict de interese? Fiind colegi de partid.
Ardelenii (arădenii) își încolțesc un arădean mai cunoscut,fără vreo condamnare.Credeți ca miticii ar face la fel?Dacă observați bine șî regatenii condamnați (...)