vineri, 26 aprilie, 2024

Dinamo a bătut pe Chindia după un meci în care oaspeții au ratat exasperant

de Lucian Dănilă | 13 decembrie 2021, 10:46 PM | Sport

0

Privind partida dintre Dinamo și Chindia ne-am adus aminte de partida pe care echipa din Târgoviște a câștigat-o la Arad. Atunci, elevii lui Săndoi au fost dominați autoritar de UTA care a ratat cel puțin șase ocazii uriașe. Hora a tras peste poarta goală din doi metri, Ubbink a trimis mingea în bară, Batha a ratat singur cu portarul Căbuz și pe lângă acestea au mai fost ratările lui Miculescu și a aceluiași Hora.

Chindia avea să învingă cu 2-0 după doar două ocazii la poarta lui Iacob. În această seară, trupa lui Săndoi a schimbat total partitura în fața lui Dinamo, formație care nu a mai câștigat niciun meci din etapa a 3-a! Încă din startul meciului, Florea a ratat o bună ocazie, dar șutul său a trecut puțin pe lângă bară. Popadiuc putea și el deschide scorul în minutul 12, iar în minutul 31, portarul Iliev a intervenit senzațional în fața lui Neguț.

În partea secundă a ieșit la rampă atacantul Daniel Popa. A fost blocat de Gluhacovici după o pasă foarte bună primită de la Florea, iar apoi, în minutul 60, scăpat singur cu Iliev, a trimis mingea pe lângă el dar în bara porții din dreapta lui Iliev.

Dinamo a marcat la una dintre puținele situații pe care le-a avut până atunci. Carp a marcat din alunecare după o fază creată de Sorescu și Chindia mai avea mai bine de jumătate de oră să repare situația de pe tabelă.

În minutul 80, Popa a ratat și un penalty dictat de arbitrul arădean Ovidiu Hațegan! A trimis puternic în bara transversală, mingea a fost retrimisă cu capul în careul dinamovist, același Popa a reluat din foarfecă dar Iliev a avut o nouă paradă extraordinară. În minutul 5 al prelungirilor, Matiș a șutat foarte bine din afara careului, mingea se îndrepta spre colțul lung dar același Iliev a respins cu o nouă robinsonadă uluitoare.

S-a încheiat 1-0 pentru Dinamo, iar Mircea Rednic se află la prima victorie de când a preluat echipa. Cu această victorie, Dinamo a părăsit ultima poziție pe care revine Academica Clinceni.

După 19 etape, UTA se clasează pe locul 9, cu 26 de puncte, la 4 puncte de zona de play-off, dar la numai două în fața lui Sepsi, echipă care a avut o revenire foarte bună în ultimele etape.