FC Argeș vine la un singur punct de UTA! Chindia e și ea în hora retrogradării

de Lucian Dănilă | 17 aprilie 2023, 7:33 PM | Sport

0

UTA tremură serios pentru retrogradarea directă după ce FC Argeș a reușit prima sa victorie după o pauză de cinci luni în care a disputat 17 meciuri. Piteștenii au trecut la limită, scor 1-0, de Chindia. Înfrângerea Bătrânei Doamne pare acum și mai dureroasă, cu o zi înainte ca clubul arădean să împlinească 78 de ani.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Turda în minutul 18, cu o lovitură de cap în urma unei lovituri libere executate de Calcan. Această victorie o aduce pe FC Argeș la doar un punct de UTA și la numai două puncte distanță de Chindia.

Astfel, pentru UTA, următoarele trei partide din play-out ar putea fi capitale. Echipa antrenată de Gyuszi Balint va juca în weekend la Ploiești cu Chindia, apoi vine la Arad pentru meciul cu Hermannstadt și urmează un meci cât un campionat la Pitești, cu FC Argeș.

În ultimele două etape, UTA joacă tot în deplasare la Mioveni, iar ultimul joc este pe arena „Francisc Neuman” cu FC Universitatea 1948.

Pentru al doilea loc retrogradabil direct, după ce Mioveni se pare că a pierdut definitiv lupta, se bat FC Argeș, UTA și Chindia, asta după o etapă în care Universitatea Cluj și Hermannstadt au câștigat și și-au asigurat un avans liniștitor momentan în clasament.