Comedia romantică „Materialists“, la Cinema Arta
Comedia romantică „Materialiștii“ / „Materialists“ (regia: Celine Song), care explorează tensiunea dintre confortul material și iubirea adevărată într-un New York rafinat și deziluzionat, cu Dakota Johnson, Pedro Pascal și Chris Evans, va fi proiectată la Cinema Arta din Arad.
Proiecția va avea loc vineri, 13 februarie 2026, de la ora 19:00.
Accesul publicului va fi gratuit, în limita locurilor disponibile.
Lungmetrajul urmărește o tânără împărțită între o viață confortabilă alături de un bărbat bogat și pasiunea nestatornică a unui fost iubit fără un ban, fiind considerat o variație modernă asupra căutării fericirii în dragoste în era capitalismului afectiv.
În această comedie romantică contemporană, Lucy Mason (Dakota Johnson), o „cupidonă“ din New York, stăpânește poveștile de dragoste ale altora, dar nu reușește să-și gestioneze propria poveste. Viața ei se învârte între Harry Castillo (Pedro Pascal), un bogat și seducător finanțist, și John Finch (Chris Evans), un fost partener mai sincer, dar instabil. Acest triunghi amoros reflectă conflictul interior al unei generații între idealul romantic și siguranța materială.
Filmul prezintă autentic complicațiile ce pot apărea în relațiile din societatea contemporană și surprinde modul în care ajungem uneori să reducem iubirea doar la niște criterii de bifat pe o listă.
Filmul a fost nominalizat la două premii Oscar, la categoriile „Cel mai bun film“ și „Cel mai bun scenariu original“.
Evenimentele de la Cinematograful „Arta“ sunt organizate de Primăria Municipiului Arad și Centrul Municipal de Cultură Arad.
Citește și:
Oscar Special 2026: Meserie și Leo DiCaprio în „One Battle After Another”
Oscar Special 2026: Brad Pitt și Formula 1! Ne mai trebe ceva?
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.














Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)