sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Cine ne-a bătut… Poli Iași, prima echipă retrogradată matematic din Liga 1

de Lucian Dănilă | 15 mai 2021, 3:55 PM | Sport

0

Poli Iași a învins duminică la Arad cu 2-1 și mai avea mici speranțe să se salveze de la retrogradarea directă din Liga 1. Victoria cu UTA nu a ajutat-o pe echipa antrenată de Nicolo Napoli, asta pentru că în această după amiază ieșenii au pierdut pe teren propriu cu 1-0 în „derby-ul suferinței” cu FC Hermannstadt.

Unicul gol al partidei a fost arcat în minutul 78 de Alhassan. În urma acestei victorii, gruparea din Sibiu așteaptă deznodământul jocului dintre Astra și Voluntari și mai trage speranțe că poate să ajungă pe locurile de baraj dacă învinge în ultima etapă pe FC Argeș, meci care se va juca la Mediaș.

Poli Iași, prima echipă retrogradată din Liga 1, a învins de două ori la Arad în acest sezon, 3-2 în toamnă și 2-1 în urmă cu cinci zile. UTA a câștigat la Iași cu 2-1 prin două goluri marcate în prelungiri de Cipri Rus și Erico.

Partida dintre Astra și FC Voluntari începe la ora 16.30.