Aceeași meteahnă… UTA nu reușește să țină avantajul mai mult de cinci minute și termină la egalitate cu Hermannstadt

de Lucian Dănilă | 7 februarie 2021, 10:12 PM | Sport | Topic special

0

UTA avea foarte multe speranțe înainte de meciul cu Hermannstadt, o echipă din coada clasamentului, o echipă care nu a câștigat niciun meci cu noul antrenor pe bancă, Liviu Ciobotariu, și în general o echipă care produce puțin fotbal.

Elevii lui Gyuszi Balint aveau un moral extraordinar după victoria la scor de neprezentare de pe terenul celor de la Clinceni și se gândeau doar la victorie. Dar cu tot moralul foarte bun, jucătorii arădeni se pare că au o problemă de ordin mental în jocurile de pe teren propriu. Pentru a-i face să treacă peste toate problemele, zeci de fani au venit la stadion la îndemnul lui Gyuszi Balint și și-au arătat atașamentul față de echipă. Pe teren, însă, echipa a intrat foarte moale și prima repriză a fost una dintre cele mai slabe din întreg campionatul. În 45 de minute, UTA a expediat un singur șut pe poartă, unul foarte slab expediat de Roger, iar cu excepția acesteia cele două echipe nu și-au creat nici măcar situații la poarta adversă…

Hermannstadt este o echipă puternică din punct de vedere fizic, cu jucători care câștigă destul de ușor duelurile unu la unu. Tocmai de aceea, Balint a făcut ceea ce nu a mai făcut până acum: l-a înlocuit pe juniorul Oroian încă din minutul 14 cu Neluț Roșu. Prin această schimbare, UTA avea să joace cu trei mijlocași cu profil mai mult defensiv în centrul terenului: Mode Vorobjovas – Albu – Neluț Roșu. Cei trei, împreună, au făcut un joc bun spre foarte bun la Clinceni, dar acolo acel joc a venit în condițiile în care adversarul punea presiune. Astăzi, UTA avea nevoie de câțiva jucători care să găsească culoarele pentru Antal, dar niciunul dintre cei trei nu au calitatea de a depăși adversarii direcți în ultima treime, sau de a da pase decisive. Astfel, am așteptat ca acestea să vină din benzi, de la Denis Rusu sau Roger, singurii jucători care pot destabiliza individual defensivele adverse. Cei doi au fost bine închiși, astfel că UTA nu s-a putut apropia deloc de poarta lui Figueiredo.

În prima parte s-a exagerat cu pasele lungi trimise de Erico și Benga spre careul sibian, dar toate aceste încercări au fost sortite eșecului, arădenii pierzând toate duelurile la cap.

Gyuszi a schimbat la pauză și l-a introdus pe Hora în locul avertizatului Modestas. Jocul s-a mutat în treimea echipei din Sibiu, dar tot nu au apărut ocaziile. Pe contră, Hermannstadt a avut o bună ocazie în minutukl 52, dar șutul din fața porții al lui Bagaric a fost respins cu capul de Shliakov. Peste doar două minute am asistat la una dintre fazele controversate ale jocului: Albu a șutat excepțional de la 25 de metri, Figueiredo a respins în transversală, mingea a venit spre Antal care a trimis cu capul din careul mic peste poartă, fiind împins din spate de Stoica, fază la care nici centralul Istvan Kovacs și nici asistentul nu au văzut sau nu au vrut să vadă nimic.

UTA avea să marcheze în minutul 62, atunci când Roger a centrat perfec din lovitură liberă de la 35 de metri, Albu s-a înălțat și a trimis cu capul în poarta sibienilor: 1-0. Echipa arădeană are o singură victorie pe propria arenă în acest campionat, acel 1-0 cu Chindia. Cu excepția acelui meci, UTA nu a condus pe nicio altă echipă mai mult de cinci minute în jocurile de „acasă”, fie că vorbim despre Poli Iași sau FC Argeș. Așa s-a întâmplat și astăzi, Hermannstadt egalând în minutul 66 prin Mayoral după un corner la care arădenii nu au putut degaja mingea din careu mai departe de 17 metri, acolo unde se afla spaniolul care a prins un șut imparabil.

Mayoral putea da lovitura în minutul 71, atunci când Hermannstadt a scăpat pe un contraatac în superioritate numerică, mingea a ajuns în careu la Mayoral, acesta a tras la poartă, Iacob a respins, dar tot ibericul a trimis din alunecare în poartă pentru 2-1. Centralul Istvan Kovacs a dictat fault la portar, Iacob având mâna în spatele mingii în momentul în care Mayoral a trimis-o în poartă.

După golul marcat de UTA, echipa lui Gyuszi Balint a avut o cădere abisală. Timp de 20 de minute pe teren părea că mai este doar Hermannstadt. Chiar și în aceste condiții, arădenii puteau da lovitura în prelungiri, dar Miculescu a trimis în bară după o centrare pe joc a lui Roumpullakou. În ultimele secunde, sibienii au avut o situație foarte bună, dar Bagaric a preluat greșit în careu și faza s-a stins.

A fost un egal până la urmă echitabil, un egal care nu ne bucură, dar nici nu ne supără prea tare. Lupta pentru evitarea retrogradării continuă, iar prin această remiză UTA se menține la o distanță apreciabilă de ultimele patru clasate.

UTA Arad – FC Hermannstadt 1-1 (0-0)

Au marcat: Albu 62 / Mayoral 66

UTA: Iacob – Shlyakov, Erico, Benga, Roumpoulakou – Oroian (14 Neluț Roșu), Albu (79 Melinte), Mode Vorobjovas (46 Hora), Denis Rusu (70 Miculescu) – Roger, Antal (70 Buhăcianu). Rezerve: Balauru – Melinte, Bustea, Isac, Roșu, Miculescu, Hora, Buhăcianu, C. Rus. Antrenor: Gyuszi Balint.

Hermannstadt: Figueiredo – Mățel, Matricardi, I. Stoica, Opruț –Belu Iordache (54 Aralica), Dâlbea (17 Petrescu), Pires, Sîntean (46 Bagaric) – Addae (87 Karanovic) – David Mayoral. Rezerve: Pop – Alhassan, Vodă, Karanovic, Bagaric, Issah, Elbers, Aralica, Petrescu. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei – Satu Mare) – Vasile Marinescu (București) și Ovidiu Artene (Vaslui). Rezervă: Florin Marcu (Oradea)

Observator FRF: Iuliuss Nemțeanu (Pitești).

Observator CCA: Eduard Dumitrescu (Pitești).