Alexandru Albu, rezervă și la meciul cu UTA?

de Lucian Dănilă | 20 august 2022, 7:26 PM | Sport

0

În urmă cu două sezoane era jucător de bază la Arad. Sosit de la Chiajna, echipă care l-a împrumutat la UTA contra sumei de 30.000 de euro, Albu a plecat în vara trecută la Rapid, tot sub formă de împrumut, după ce UTA a declinat noua ofertă a Concordiei de 50.000 de euro pe sezon pentru a fi împrumutat încă un sezon.

Ajuns la Rapid, Albu nu a fost foarte inspirat la declarațiile de dinainte de jocul cu UTA, declarând atunci că „Mă voi bucura dacă dau gol, dar și dacă înscrie un coleg de-al meu. Voi sări pe acolo, pe sus. Cred că va fi o atmosferă frumoasă, vom vedea ce se va întâmpla cu fanii”.

Albu chiar a marcat în acel meci de la Arad două goluri, iar Rapid avea deja de la pauză un avantaj de 2-0. După pauză, UTA a egalat prin reușitele lui Hora și Antal și partida s-a încheiat la egalitate, 2-2.

albu 2

La una dintre reușitele sale, Albu s-a bucurat în stilul olandezului Depay, punându-și degetele la urechi în semn că nu aude reacția tribunei. Taxat de publicul arădean, Albu avea să declare la finalul acelui joc: „Tot stadionul mi-a umplut frigiderul și le mulțumesc, pentru că era gol. Poate un pic m-am simțit dat la o parte de la UTA, dar nu mai contează, le mulțumesc pentru presiune, mi-au făcut bine. Ei au încercat, sper să încerce fiecare echipă la fiecare meci cu mine”.

Imediat după acel joc, suporterii arădeni i-au trimis la propriu un frigider pe adresa clubului Rapid. Frigiderul a fost vopsit roșu și avea pe el și însemnele clubului UTA.

frigider

În această seară, cel mai probabil Albu va începe jocul pe banca de rezerve. El și-a pierdut locul în primul unsprezece al giuleștenilor după partida din prima etapă pierdută de Rapid pe terenul campioanei CFR cu 1-0. La acel joc Albu a ratat un penalty în minutele de prelungiri.

Imediat după acel meci, Albu s-a accidentat la un antrenament și de atunci nu a mai fost niciodată titular.

Alex se antrenează bine, doar că în momentul acesta există o concurență mare la mijlocul terenului și m-am bazat pe Crepulja și Kait în acest început de campionat, care arată o formă bună și au dat o stabilitate jocului nostru. I-am spus lui Alex ce-mi doresc de la el, va avea și el șansa de a juca și a demonstra că e un fotbalist valoros. Campionatul e lung, iar concurența ridică nivelul jucătorilor”, a explicat antrenorul Rapidului, Adrian Mutu.

De la Rapid va lipsi și Dragoș Grigore, suspendat. Locul lui Grigore se pare că va fi luat în primul unsprezece de Paul Iacob, fostul jucător al Chindiei care a fost aproape în această vară să semneze cu UTA.