În timp ce DNA leagă președinți… Firma de casă a lui Ioțcu, Inteco Holding din Sebiș a „câștigat” contracte de 20 de milioane de lei pentru deszăpeziri!





În patru din cele cinci sectoare ale judeţului Arad, așa cum au fost ele împărțite de CJA, s-au semnat contractele cu firmele care se vor ocupa de deszăpezirea drumurilor. Un singur sector a rămas neacoperit, Lipova. Potrivit informaţiilor care ne-au fost puse la dispoziție de reprezentanţii Consiliului Judeţean Arad, cele patru sectoare care au deja serviciul de deszăpezire asigurat sunt: Arad, Criş, Sebiş şi Ineu.
Cei de la Consiliul Județean susțin că „au fost transmise cereri de ofertă către 35 de firme. Doar două dintre acestea s-au prezentat cu oferte, și fiecare dintre firme a luat în administrare câte două sectoare”. Sectoarele Arad şi Criş vor fi întreţinute pe timp de iarnă de către societatea Imok Expres SRL cu sediul în Arad, care are ca asociată pe Amalia Turcea, o apropiată a grupului de interese pedelist, Pistru-Leah. Contractul pentru Arad are o valoare de 1.112.926, 8 lei, iar cel pentru sectorul Criş – 742.474,74 lei.
Și, cum altfel?, drumurile judeţene din sectoarele Sebiş şi Ineu vor fi întreţinute de Inteco Holding, cu sediul în Sebiş, firmă care aparține lui Ovidiu Palcu, omul de casă a lui Nicolae Ioțcu și finul primarului Gheorghe Falcă. Contractul pentru deszăpezirea drumurilor din sectorul Sebiş a fost semnat la o valoare de 977.418,66 lei, iar cel pentru zona Ineu – la 1.035.419,24 lei.
Ce e de-a dreptul hilar? Cum s-a reușit performanța ca 33 dintre firmele către care au fost trimise adrese să refuze să facă oferte, și doar două, cele câștigătoare, cu strânse legături cu conducerea politică a județului, să se „zbată” să obțină contractele de milioane de lei… Oare nu cumva negocierile s-au purtat cu mult timp înaintea așa-ziselor licitații, la niște pahare cu cognac la „Moara cu Noroc”?
Comentariile portalului
Aha, dacă realizarilee sunt în funcție de datele dan biblie, probabil că autostrăzile se vor face până la apoca lipsă! Aia mare, sau mică, nu mai contează...
Poate nu ar strica să vă documentați ceva mai atent. Veți putea observa că procesiunile ortodoxe legate sau inspirate din viața lui Iisus (deci, inclusiv drumul crucii) (...)
Sa-mi spuna cineva de ce acesti calugari copiaza Via Dolorosa de la Romano Catolici. Biserica Ortodoxa nu are " Drumul Crucii" inclus in randuiala bisericeasca . In nici o carte de cult (...)