Aparatură nouă la Spitalul Județean Arad, folositoare pentru îndepărtarea tumorilor





Aparatura medicală din cadrul Secției Clinice Chirurgie Generală I și a Blocului Operator I a fost completată în această săptămână cu un sistem de vizualizare cu indocianină, deosebit de important în cazul intervențiilor de îndepărtare a ganglionilor metastazați sau a tumorilor maligne.
Este vorba despre un sistem mobil, ce folosește tehnologie laser și permite vizualizarea cu acuratețe, în alb –negru sau color, atât a ganglionilor și a neoplaziilor mamare sau abdominale, cât și a vascularizației intestinale în cazul infarctului entero-mezenteric (intestinal).
Sistemul poate fi folosit atât în cazul intervențiilor clasice cât și a celor laparoscopice, prin injectarea unei substanțe numită indocianină care permite vizualizarea cu ușurință și disecția în siguranță a formațiunilor care trebuie îndepărtate.
În cazul intervențiilor laparoscopice recuperarea pacientului este mult mai rapidă, reducându-se timpul de spitalizare la 3-4 zile.
Sistemul de vizualizare cu indocianină, în valoare de 280.000 de lei a fost achiziționat din fonduri alocate de Consiliul Județean Arad, Spitalul Cllinic Județean de Urgență Arad fiind printre puținele centre medicale din țară care dețin acest aparat.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este