Se pregătesc concedieri în masă la Takata? Peste o mie de angajați de la secțiile „centuri” și „volane” ar fi în pericol!





Pandemia de COVID-19 (coronavirus) care a atins toate continentele începe să facă victime și altfel decât prin îmbolnăvire. Anticipată deja de aproape toată lumea, criza economică mondială stă să ne lovească pe toți din minut în minut.
Este binecunoscut faptul că foarte multe afaceri au fost afectate de situația provocată de coronvirus, însă unele voci spun că această criză economică va fi chiar mai „năprasnică” decât cea din 2009.
Astfel, aflăm, din surse deocamdată neoficiale, că în cadrul Joyson Safety Systems Arad (Takata) se discută despre concedieri în masă. Mai exact, aflăm că zilele trecute ar fi avut loc o ședință în care s-a discutat situația actuală a companiei și în urma căreia concluzia a fost că e nevoie să fie concediați peste o mie de angajați.
De altfel, unul dintre mesajele care circulă pe grupurile angajaților companiei și care se presupune că ar veni din partea unor persoane din sindicat, vorbește concret despre numărul de angajați care ar urma să fie dați afară.
„După o prezentare succintă a situației economice a întreprinderii, a evoluției dezastruoasă a comenzilor pentru următoarele 4 luni și chiar până la sfârșitul anului, conducerea, prin vocile lui Toader și Ile (n.red. – directorii de la „Volane” și „Centuri”), care nu au uitat să-și exprime regretul, ne comunică faptul că au luat decizia să concedieze 500 de direcți și 100 de indirecți și staff, pe partea de volane, respectiv 407 direcți și 42 indirecți și staff, la centuri”, se arată în respectivul mesaj.
Astfel, dacă ceea ce spune reprezentantul sindicatului angajaților de la Takata este adevărat, ar urma ca peste o mie de angajați din cadrul companiei să fie concediați. Totodată, probabil că dacă se va întâmpla acest lucru, iar sursele noastre susțin că lucrurile se îndreaptă în această direcție, cei concediați vor primi un număr de salarii compensatorii.
Pe de altă parte, disponibilizarea ar putea fi și rezultatul faptului că marile concerne auto pentru care Joyson lucrează au pe stoc zeci de mii de mașini care nu se vând și, în aceste condiții, nu există comenzi pentru fabrica din Arad.
În același timp, din păcate, este de așteptat ca astfel de decizii să fie luate și în alte fabrici din Arad, dată fiind situația, „gurile rele” susținând că vor exista disponibilizări importante, ca să nu spunem altfel și să speriem lumea.
O să publicăm orice luare de poziție a conducerii companiei Joyson, în măsura în care o să primim așa ceva.
Comentariile portalului
Daca o spune seful casei de pensii,in mod sigur,in scurt timp,varsta de pensionare va creste ; guvernul lucreaza pentru popor !!
Mai degrabă naiv. Unul dintre cei mai buni amici ai mei din adolescență era un pocăit. Este drept, cam pornit de pe atunci împotriva bisericii sale.
Ești părtinitor, și frustrat, te a bătut în copilărie vreun neoprotestant, altfel nu-mi explic. Că naiv nu ești, 🫣.