Primele estimări exprimă deruta produsă de participarea masivă la vot. La București, USR-PLUS câștigă detașat!





Participarea masivă la vot a cam dat peste cap socotelile de acasă ale partidelor, primele estimări, realizate de PSD și PNL, indicând cifre foarte apropiate, în jur de 27%, fiecare dintre cele două partide văzându-se pe primul loc, chiar dacă amândouă recunosc că la București Alianța 2020 va câștiga detașat.
Cert este că participarea masivă oferă o nouă perspectivă, diferența de aproape 20% dintre participarea de acum cinci ani și cifra la care se va opri numărătoarea la 21, în jur de 50%, făcând imposibilă orice previziune serioasă, astfel încât dintre cele trei care se bat pentru primul loc, oricare ar putea fi câștigătoarea, surpriza cea mare fiind dacă Alianța 2020 ar reuși să surclaseze PNL și PSD și la nivel de țară.
Cu referendumul lucrurile sunt clare, a obținut de mult pragul necesar de 30%, surpriza aici fiind că până și în județul Teleorman vor reuși în scurt timp să ajungă la acest prag.
Se anunță ore interesante…
Comentariile portalului
Aveți dreptate, nu am fost atent la toate amănuntele, am insistat pe idee. Într-un comentariu anterior însă apare și această informație. Ceea ce este chiar bine, ilustrâ (...)
Se pare că v-a scăpat un detaliu! Nu doar mai marele județului a fost cel dintîi la primirea luminii, ci chiar pupila sa a fost cel care (...)
Mai este o întrebare; de ce a secretizat cnsas nota!? Din articolul de pe g4media se înțelege ca cnsas e prima oară când face asta.