Se îngroașă gluma pentru Marea Britanie!





Mandatul de a negocia părăsirea Uniunii Europene de către Marea Britanie trebuie să fie aprobat unanim de cei 27 de membri ai UE, ceea ce oferă UK ”zero şanse” să obţină o înţelegere care să cuprindă atât limite pe imigraţie, cât şi liber acces la piaţa comunitară, scrie Bloomberg.
În condiţiile în care premierul Theresa May a contrazis zvonurile conform cărora economiile est-europene ar putea folosi dreptul de veto în cazul negocierilor despre Brexit, Tomas Prouza, ministrul afacerilor europene din Cehia s-a alăturat corului de membre UE din fostele ţări comuniste care exclude variant unui acord preferenţial cu Marea Britanie.
Nu se poate ca Marea Britanie să şi păstreze tortul şi să-l şi mănânce în acelaşi timp”, a spus ministrul ceh, principalul negociator pentru Brexit pentru ţara cu 10 milioane de locuitori. Văd zero şanse de success dacă Marea Britanie vrea să trieze locuitorii UE în locuitori de prima mână şi de a doua mână”, a adăugat el.
Majoritatea statelor membre UE au fost de acord că Marea Britanie nu poate păstra legăturile comerciale şi răspunde în acelaşi timp propunerilor votanţilor în legătură cu limitarea imigraţiei.
Momentul în care procesul Brexit a devenit mai clar a fost săptămâna trecută, când preşedintele UE Donald Tusk a spus că May l-a anunţat că Marea Britanie ar putea declanşa procedura în februarie.
Sursa: www.zf.ro
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este