Anca Giura își va lansa marți cartea despre Petru Dumitriu, la Boeme Teatru





Anca Giura își va lansa cartea „Petru Dumitriu, o evadare ratată” pe data de 8 decembrie, la ora 17: 30, la cafeneaua Boeme din incinta Teatrului Clasic „Ioan Slacivi” Arad.
Cartea reprezintă ,,un eseu micromonografic scris cu limpezime și meșteșug despre Petru Dumitriu, un prozator român de foarte bună calitate, chiar dacă discutabil din perspectiva biografiei din anii proletcultismului”, iar prima prezentare a cărții a fost făcută la cursul de literatură contemporană la Universitatea de Vest din Timişoara, de către scriitorul Daniel Vighi. Datorită faptului că editura cărții este timișoreană, prima lansare a fost la Timișoara, în 3 decembrie.
Comentariile portalului
Soluție simplă demisia cinstită și transferă în zona industrială la Leoni joison Vă așteaptă cu mâinile deschise acolo Se dau plin de sporuri de praf de stres (...)
Pe aia care curentează Mureșul de ce nu-i deranjează nimeni?
E simplu: conceptele evoluează în timp, înțelesul lor îmbogățindu-se, nuanțându-se sau chiar schimbându-se. Cu cel în cauză (suveranism) treaba e chiar simplă: înțelesul primar vizează (...)