Ziua lui Ousmane! UTA a bătut Pandurii II prin golurile „perlei” senegaleze

de Lucian Dănilă | 13 septembrie 2014, 8:46 PM | Sport | Topic special

0

A sosit ziua debutului în fața arădenilor a noii echipe UTA. Arena Motorul a arătat altfel decât oricând, cosmetizată – atât cât s-a putut – cu un gazon bun și plină de culoare. Băncile de rezervă au fost mutate în tribună, iar la intrare erau cinci puncte de vânzare a biletelor.

Din punct de vedere organizatoric, din ceea ce am detectat noi, nu avem nimic de reproșat. Mai rămânea ca stadionul să se umple, iar echipa să câștige. Pe gazon, Radu Anca și Huțan îi încălzea pe cei unsprezece care trebuiau să bată echipa secundă a celor de la Pandurii, una cu o vârstă medie de 18,5 ani.

Arena nu s-a umplut, dar nici departe nu a fost. Aproximativ 700 de arădeni au venit să vadă UTA Bătrâna Doamnă, cum este trecută oficial pe foaia de joc. Centralul Barzuca a dat cu banul, s-au ales terenurile și apoi a dat drumul la joc. Câteva minute cele două echipe s-au tatonat, iar la prima acțiune periculoasă a lui Hlistei, Nădăban a pus latul la 8 metri de poarta adversă, însă a trimis peste. Uriașă ocazie…

Rus și același Nădăban au fost și ei aproape de deschiderea scorului, mai ales că ultimul a scăpat singur cu portarul Negrilă, dar s-a complicat.

A venit momentul lui Ousmane Gueye. Senegalezul l-a contrat, în minutul 20, pe Oiță în careul „pandurilor”, mingea i-a rămas la picior, a făcut o piruetă, a șutat, mingea l-a șters pe Hlistei și a intrat la colțul scurt în poartă. Era 1-0 pentru UTA și spectacolul abia începea.

Tot Ousmane a adus pericolul la poarta oaspeților, dar Negrilă a respins mingea cu dificultate în exterior.

Tot Ousamane avea să facă 2-0 în minutul 37. Nădăban a executat un corner, apărarea „pandurilor” a respins până la Rus, acesta a recentrat și, singur în colțul careului de șase metri, africanul l-a executat cu o lovitură de cap pe Negrilă!

A fost scorul cu care s-a intrat la vestiare și părea că UTA poate face scor. Nu s-a întâmplat așa pentru că în echipa a doua oaspeții au ieșit tot mai mult la joc și au pus presiune pe careul lui Bodea. Totuși, pe contre, arădenii puteau mări avantajul, dar au trecut rând pe rând pe lângă gol Ousmane, Rus și Filaret.

În minutul 80, Predescu s-a distrat pe partea stângă cu apărarea arădeană, a pasat în fața porții de unde Mărgărit a marcat pentru 2-1.

Roli avea deja făcute trei schimbări, Hlistei, Varga și Rus ieșind pentru că și-au pierdut din prospețime. L-a introdus și pe Bulza în locul lui Nădăban, dar tot cei de la Pandurii au fost mai periculoși. Printr-o serie de împrejurări, Oiță s-a trezit singur cu Bodea, dar dintr-o poziție destul de dificilă a șutat în acesta. În replică, Voicu avea să semneze ultima ocazie importantă a jocului, dar șutul său de la 16 metri a fost respins în corner de Negrilă.

Victoria, chiar dacă a venit după oarecare emoții, rămâne victorie și îi aduce echipei UTA maximum de puncte înainte jocului de la Sebiș de săptămâna viitoare.

„Sunt foarte fericit. A fost un joc foarte greu dar mă bucur că am câștigat și că mi-am ajutat echipa”, a spus cu modestie în glas Ousmane Gueye la final.