joi, 28 martie, 2024

Zbor înalt! Șoimii Pâncota au câștigat în ultima secundă și au urcat lângă Sebiș înainte de derby!

de Lucian Dănilă | 3 mai 2014, 12:26 AM | Sport

0

Sărbătoare la Pâncota, acolo unde echipa locală Șoimii au învins liderul Metalurgistul Cugir și, profitând de semieșecul Sebișului pe teren propriu, au urcat lângă aceasta pe prima oziție a clasamentului ligii a treia, Seria a 5-a!

Pâncota a trecut prin mari emoții în disputa cu liderul Metalurgistul Cugir. Chiar dacă elevii lui Cuedan au condus încă din minutul 13 prin golul lui Suciu, în urma unui corner executat de „veteranul” Bebe Mitu, pâncotanii au transpirat mult pentru cele trei puncte. Deși au făcut poate cel mai bun meci din acest sezon, „șoimii” puteau da cu piciorul celor trei puncte și asta pentru că cei de la Cugir au egalat în primul minut de prelungiri! Atunci, Iovănescu l-a executat pe Irimia cu un șut de la 14 metri în urma unei greșeli a defensivei pâncotane și totul părea că s-a dus…

A venit minutul șase de prelungiri și Issa a trimis un șut de la 25 de metri care a ajuns la Alin Mihai, iar vârful de atac al gazdelor nu l-a iertat pe Tiuț! S-a încheiat 2-1 pentru Pâncota care a egalat Sebișul în clasament, iar marți la Sebiș are loc derby-ul dintre cele două echipe!

Pâncota – Cugir 2-1 (1-0)

Suciu 13, Alin Mihai 90 +6 / Iovănescu 90 +1

Pâncota: Irimia – Bulzan, Lung, Lengyel, Vițu – Rusu, Issa, Mitu (70 Maghici), Suciu – Burian, Mihai.

Cugir: Tiuț – Trășcan, Schuller, Potopea, Cristea – Șuteu (78 M. Radu), Itu, Negură, Oara (57 Goronea), I. Radu (61 Iovanescu), Cârstean.

Arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) – Andrei Călușeru (Salcia – Mehedinți), Silviu Haramuz (Reșița). Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara) și Dorin Nicșa (Hunedoara)